Jak ograniczyć spożycie cukru
Poradopedia.pl | | 2 | Ocena: (głosy: 0)
Ograniczenie spożycia cukru może być łatwiejsze, niż Ci się to wydaje. Wystarczy, że będziesz trzymać się poniższych reguł.
- Nie kuś losu - robiąc zakupy w sklepie, omijaj stoiska ze słodkościami. Spróbuj patrzeć na słodycze obojętnie, a wówczas łatwiej będzie Ci o nich zapomnieć.
- Unikaj kupowania słodkości na zapas - nie tłumacz się tym, że zawsze mogą wpaść niezapowiedziani goście lub, że przyda Ci się coś słodkiego "na czarną godzinę. To błędne myślenie i złe podejście do zdrowego sposobu odżywiania się. Pochowane w zakamarkach ciastka, batoniki i czekoladki będą kusić, abyś po nie sięgnął.
- Poszukaj zamienników słodyczy - zmień nastawienie i spróbuj owoców, które też zawierają cukier. Oprócz świeżych owoców (niech w domu zawsze będzie choćby jabłko), masz do wyboru jogurty o różnych smakach oraz sycące i bogate w witaminy koktajle. Rób owocowe sorbety (dla urozmaicenia możesz dodać śmietany).
- Słodkie też może być zdrowe - wiele słodyczy bez cukru albo na bazie zbóż kupisz w sklepach ze zdrową żywnością, m.in.: ciastka, cukierki, batoniki, wafle, czekoladki. Zamiast batona czekoladowego, wybierz zbożowego z dodatkiem orzechów lub migdałów; korzystaj też z gotowych mieszanek bakalii i zbóż.
- Czytaj etykiety - podczas zakupów sprawdź listę składników na opakowaniu, aby poznać rodzaje cukru oraz ilość, w jakich zostały dodane do produktów (fruktoza, maltoza, glukoza, laktoza, dekstroza, mannitol czy sorbitol to jakieś formy cukru). Do napojów często dodawane są "dosładzacze", np.: w postaci syropu kukurydzianego.
- Pij dużo płynów - napoje, soki i herbaty pomiędzy kolejnymi daniami zapełniają organizm i pozwalają zapomnieć o słodyczach. Poza tym, odpowiednia ilość płynów zapewnia prawidłową przemianę materii.
- Stosuj suplementy diety - w aptece znajdziesz preparaty na bazie chromu, które ograniczają chęć sięgania po coś słodkiego. Zanim jednak zaczniesz je stosować, zapoznaj się treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultuj się z farmaceutą.
- Utrzymuj odpowiedni poziom cukru we krwi - odżywiaj się regularnie, o stałych porach dnia. Jedz częściej, ale w mniejszych porcjach. Dzięki temu organizm będzie czuł się nasycony, a Ty nie będziesz oglądał się za słodkościami.
- Zapoznaj się z indeksem glikemicznym (IG) poszczególnych produktów - wskaźnik ten określa, jak szybko po spożyciu produktu zawierającego węglowodany wzrośnie poziom cukru we krwi. Więcej o IG przeczytasz tutaj.
- Nie rezygnuj całkowicie z cukru - raz na jakiś czas możesz pozwolić sobie na "słodkie co nieco". Organizm sam domaga się cukru i na pewno Cię o tym poinformuje. Dozuj słodycze z umiarem, a jeszcze lepiej - naucz się zastępować je zdrowszymi produktami, np.: wspomnianymi owocami.
Przeczytaj również dlaczego należy unikać cukru i dowiedz się jaki cukier jest najzdrowszy.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam