Temperatura w samochodzie - jak szybko schłodzić wnętrze
Poradopedia.pl | | 2 | Ocena: (głosy: 1)
Wnętrze samochodu zaparkowanego na słońcu potrafi rozgrzać się do bardzo wysokich temperatur. W jaki sposób szybko uzyskać komfortową temperaturę?
Jeżeli chcesz jak najszybciej uzyskać przyjemny chłód w samochodzie zaparkowanym na słońcu, musisz zrobić trochę niż samo włączenie klimatyzacji.
Szybkie chłodzenie wnętrza samochodu
- Po wejściu do samochodu otwórz wszystkie szyby
- Włącz klimatyzację ustawiając najniższą temperaturę oraz najwyższy poziom nawiewu. Nagrzane podczas postoju powietrze jest zazwyczaj o wiele cieplejsze niż powietrze na zewnątrz. Dzięki otwartym oknom gorące powietrze szybko zostanie wypchnięte na zewnątrz.
- Kiedy tylko temperatura powietrza w samochodzie spadnie mniej-więcej do temperatury powietrza na zewnątrz - zamknij wszystkie okna oraz zamknij obieg powietrza w samochodzie. Po tym, jak pozbędziesz się nagrzanego wewnątrz samochodu powietrza, klimatyzacja będzie działała o wiele efektywniej chłodząc w zamkniętym obiegu to samo powietrze.
- Kiedy temperatura powietrza osiągnie zadowalający poziom - wyłącz zamknięty obieg powietrza i ustaw poziom chłodzenia oraz wentylatora zgodnie z preferencjami.
Jeżeli posiadasz automatyczną klimatyzację to nie ma sensu ustawiać najniższej temperatury czy też samemu manipulować przy mocy wentylatora - od razu ustaw pożądaną temperaturę, a klimatyzacja sama dostosuje moc.
Dodatkowe wskazówki
- Nie przesadzaj ze zbyt niską temperaturą, ponieważ jest to niezdrowe i łatwo możesz się przeziębić podczas największych upałów. Najlepiej ustawiać temperaturę tylko parę stopni niższą niż temperatura powietrza na zewnątrz.
- Jeżeli poruszasz się na krótkim dystansie lepszym pomysłem może być podróż przy opuszczonych szybach, ponieważ klimatyzacja prawdopodobnie nie zdąży schłodzić powietrza, a jedynie narobi sporo hałasu i przyczyni się do dużego zużycia paliwa.
- Poruszając się szybciej chłodzisz powietrze w samochodzie, ponieważ dzięki temu klimatyzacja otrzymuje więcej mocy, a dodatkowo powietrze wokół samochodu będzie chłodniejsze.
- Uważaj na nagrzane elementy w środku - w szczególności na kierownicę, gałkę zmiany biegów oraz fotele, a już szczególnie na elementy obite skórą. Można je przykryć kawałkiem materiału lub też przetrzeć wilgotną szmatką.
Jak unikać nagrzewania wnętrza samochodu
Zadbaj także o to, aby wnętrze samochodzu nie nagrzewało się zbyt bardzo:
- Staraj się zawsze parkować w cieniu.
- Jeżeli możesz, zostaw lekko uchylone szyby - wystarczy już centymetr, aby poczuć różnicę po powrocie.
- Kup matę odblaskową na przednią i tylnią szybę.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam