Jak urządzić ogród dla alergika?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Na alergie cierpi coraz więcej osób. Pyłki roślin i jad owadów powodują u nich katar, zaczerwienienie oczu i zmiany skórne. Dlatego tak ważny jest sposób urządzenia ogrodu, czyli odpowiedni dobór roślin i ich pielęgnacja. Przestrzegając kilku prostych zasad, można zmniejszyć ryzyko związane z przebywaniem na świeżym powietrzu.

Jakie rośliny wybrać?

W ogrodzie alergika powinny się znaleźć rośliny owadopylne, m.in.: drzewa owocowe (jabłonie, czereśnie), kasztanowce krwiste, różaneczniki, złotokapy, magnolie i azalie. W ogrodzie takim nie powinno zabraknąć drzew dwupiennych rodzaju żeńskiego, które nie produkują pyłku. Należą do nich: grusze, wiśnie, cisy, topole i wierzby.

Idealnymi kwiatami do ogrodu osoby uczulonej na pyłek roślinny są: begonie, dalie, fiołki ogrodowe, goździki, niecierpki, niezapominajki, pelargonie, petunie ogrodowe, piwonie oraz róże.

Z ziół warto wybrać: pietruszkę, koper włoski, bazylię, rozmaryn, miętę, szałwię, kminek, lubczyk, macierzankę i wawrzyn szlachetny.

Zamiast trawnika lepiej użyć żwiru lub płytek kamiennych, a żywopłot zastąpić płotem z siatki albo drewna i obsadzić pnączami.

Jakich roślin się wystrzegać?

Przede wszystkim gatunków wysokiego ryzyka - nie należy zbyt blisko domu sadzić: akacji, brzóz, cyprysów, jałowców, czarnego bzu i klonów. Warto również wystrzegać się dębów - wydzielany przez nie sok zawiera substancję chemiczną, która może powodować alergiczne zapalenie skóry.

Najczęściej, w ogrodzie uczula trawa, dlatego trzeba ją często kosić, a najlepiej poprosić o to kogoś kto nie jest alergikiem. Również wśród warzyw znajdują się te niepolecane do ogrodu osoby uczulonej. Są to m.in.: pomidory, szparagi, seler, dynia, kukurydza, bób oraz rabarbar. Uczulać mogą też niektóre zioła, np.: chmiel zwyczajny, chrzan pospolity, pokrzywa zwyczajna, szczaw, rumianek czy ruta zwyczajna. W przypadku uczulenia na jad owadów, należy zrezygnować z sadzenia melisy, która wabi pszczoły.

Jak ograniczyć kontakt z alergenami?

Należy zadbać o odpowiednie ubranie - unikać tkanin szorstkich i wełnianych. Włosy chować pod kapeluszem lub chustką, a oczy zasłaniać okularami. Po zakończeniu prac ogrodowych, należy umyć włosy. Osoby cierpiące na alergię kontaktową, mogą nosić jedynie specjalne rękawice.

Prace ogrodowe najlepiej wykonywać w godzinach porannych, kiedy to występuje najmniejsze stężenie pyłków w powietrzu; sprzyjające dla alergików są ciepłe, słoneczne i bezwietrzne dni. Trawniki najlepiej strzyc w wilgotny dzień, a drzewa i krzewy przycinać wczesną wiosną lub zimą. Usuwaniem chwastów i pieleniem roślin należy zająć się przed ich kwitnieniem.

Trzeba pamiętać, że nawet ogród o ograniczonej ilości alergenów, nie jest całkowicie wolny od pyłków kwiatowych, substancji zapachowych i zarodników.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~marika | 2018-09-20 13:24
takie zadanie warto zlecić specjalistom od projektowania ogrodów, mają oni sporo wiedzy na temat roślin, pylenia itp http://www.projektogrod.eu/

Najnowsze porady