Jak rozmieścić rośliny w ogrodzie?
Zakładając ogród należy kierować się zasadami właściwego łączenia kształtów i kolorów. Prawidłowe rozmieszczenie roślin ma bowiem duże znaczenie dla ich rozwoju.
Rozmieszczenie poszczególnych roślin w ogrodzie
Iglaki
Drzewa i krzewy iglaste powinny znaleźć się w każdym ogrodzie, bez względu na jego rodzaj. Pełnią one funkcję ozdobną i mogą być idealnym tłem dla innych roślin, np.: kompozycji bylinowych. Można z nich formować żywopłoty, szpalery i obwódki.
Krzewy
Najpowszechniejsze zastosowanie w ogrodach znajdują właśnie krzewy. Te duże, wraz z drzewami, mogą stanowić w peryferyjnych częściach ogrodu element organizujący przestrzeń. Niskie zaś mogą służyć do obsadzenia brzegów działki. Na rynku jest bardzo duży wybór niskich (do 1/2 metra wysokości) krzewów zarówno dla miejsc zacienionych jak i nasłonecznionych.
Kwiaty
Bardzo interesująco wygląda zestawienie roślin na zasadzie kontrastu. Rośliny jednoroczne i dwuletnie sadzi się na rabatach, obsadzając je kilkoma lub jedną odmianą danego gatunku kwiatów. Rabaty dywanowe obsadza się niskimi odmianami, w skupiskach różnych kształtów i wielkości. Miejsce najbardziej oddalone lub środek należy zapełnić najwyższymi roślinami; resztę coraz niższymi. W ten sposób można uformować chociażby ramę muru ogrodowego. Atrakcyjnym połączeniem jest zestawienie wyższych roślin cebulowych, np.: tulipanów z niskimi dwuletnimi jak: stokrotki i bratki. W sklepach można kupić gotowe mieszanki przeznaczone na różne typy rabat (m.in.: mieszanki wysokich roślin jednorocznych, mieszanki o kwiatach w jednym kolorze czy mieszanki roślin ciętych). Równie dobrze można je samemu przygotować i tym samym zadecydować o strukturze rabaty i jej kolorystyce.
Rośliny strukturalne
Posiadają charakterystyczne liście o atrakcyjnych kształtach lub barwach. Na tle innych roślin wyróżniają się nietypową formą i pokrojem. Zanim jednak się je posadzi, należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie innych elementów architektonicznych w ogrodzie. Zbyt duża ilość roślin strukturalnych może tylko wprowadzić zamieszanie wśród form i kolorów. Zazwyczaj wystarczy jedna, idealnie dobrana, która sprawi że w ogrodzie zapanuje niepowtarzalny nastrój. Warto posadzić taką roślinę np.: na tle parkanu lub trawnika, aby wyeksponować jej walory dekoracyjne.
Trawy
Warto pomyśleć o wykorzystaniu różnych gatunków traw. Można je stosować w ogrodach skalnych, nad brzegami oczek wodnych czy wokół ścieżek a także łączyć z innymi roślinami. Istnieje wiele rodzajów traw, które różnią się nie tylko formą, ale i kolorystyką (począwszy od ciemno zielonej, poprzez brązową i srebrną, po czerwoną). Trawy świetnie prezentują się w nowoczesnych ogrodach w połączeniu z kamieniami; można je również z powodzeniem stosować jako kompozycje wiążące rabaty z krzewami.
Dodatkowe wskazówki:
- Podstawą ogrodowych kompozycji są iglaki i krzewy kwitnące. Między nimi powinny znaleźć się byliny i krzewinki;
- Umiejętnie dobrana kompozycja sprawi, że poszczególne rośliny będą wyglądać lepiej niż posadzone osobno;
- W mało uczęszczanych zakątkach ogrodu warto założyć łączkę kwietną, która jest bardzo łatwa w pielęgnacji.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam