Skutki picia alkoholu w ciąży
Pijąc w ciąży, każdy kieliszek alkoholu dzielisz ze swoim dzieckiem. Wysokoprocentowe trunki działają na rozwijający się organizm szczególnie toksycznie, powodując większe ryzyko poronień, przedwczesnych akcji porodowych i urodzeń martwego już płodu. Nie ma bezpiecznej dla dziecka ilości alkoholu wypijanego przez Ciebie w ciąży - nawet najmniejsza ilość może bardzo zaszkodzić Wam obojgu.
Zobacz jakie skutki może mieć picie alkoholu w różnych okresach ciąży:
Pierwszy trymestr
- zaburzenia prawidłowego rozwoju komórek dziecka;
- uszkodzenia ważnych organów wewnętrznych (serca, wątroby, nerek);
- uszkodzenia mózgu dziecka;
- deformacje twarzy;
- poronienie.
Drugi trymestr
- uszkodzenia komórek mięśni, skóry, zębów, gruczołów i kości dziecka;
- uszkodzenia mózgu dziecka;
- poronienie.
Trzeci trymestr
- opóźnienie przyrostu wagi płodu;
- zaburzenia w rozwoju mózgu i płuc;
- przedwczesny poród.
Pijąc alkohol w ciąży, narażasz własne dziecko na schorzenia zwane zespołem alkoholowego uszkodzenia płodu. Obejmuje on rozmaite wrodzone defekty, m.in.: niską masę urodzeniową, wady serca, problemy rozwojowe oraz deformacje twarzy i kończyn. W niektórych przypadkach picie alkoholu może spowodować także śmierć dziecka.
Nawet, jeśli Twoje dziecko przeżyje do końca okresu ciąży i będzie rozwijało się prawidłowo, w przyszłości może mieć kłopoty z nauką oraz nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich. Spożywany przez Ciebie alkohol w ciąży determinuje bowiem jego przyszłe cechy i zachowania - w wyniku tego dziecko może być impulsywne, złośliwe i nadwrażliwe.
Podobne w skutkach może być palenie papierosów w ciąży.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam