Świnka - objawy, leczenie, powikłania
Świnka to inaczej nagminne zapalenie przyusznic. Zapadają na nią głównie dzieci w wieku 4-15 lat. Przyczyną świnki jest wirus przenoszony drogą kropelkową, także przez przedmioty zakażone śliną osób chorych. Okres zarażalności zaczyna się 2-4 dni przed wystąpieniem objawów i trwa 7-9 dni po ich ustąpieniu.
Objawy
Często u osób chorych nie występują żadne symptomy choroby i zakażenie można stwierdzić tylko poprzez wykrycie przeciwciał we krwi. Jeśli zaś pojawią się objawy, do najczęstszych należą:
- gorsze samopoczucie przez pierwsze dni;
- stan podgorączkowy;
- ból głowy, gardła i uszu;
- powiększenie przyusznic;
- obrzęk gruczołów ślinowych po jednej lub obu stronach żuchwy, utrudniający otwieranie buzi;
- ostry, piekący ból podczas żucia lub przełykania kwaśnych pokarmów i napojów.
Bolesny obrzęk pojawia się z jednej lub z obu stron (najpierw z jednej, a potem z drugiej) poniżej uszu. Obustronna opuchlizna jest zwykle duża i powoduje zniekształcenie twarzy; szyja jest znacznie grubsza.
Leczenie
W różnicowaniu choroby należy wziąć pod uwagę kamicę przewodu śliniankowego, ropne zapalenie ślinianek oraz guza ślinianki.
Leczenie świnki polega głównie na podawaniu leków przeciwgorączkowych. Dziecko nie powinno w tym czasie przebywać na dworze tylko w domu, a w razie gorączki w łóżku. Miejscowo można stosować okłady rozgrzewające, np.: z maści ichtiolowej - przyniosą ulgę i zmniejszą poczucie napięcia skóry. Należy zapewnić dziecku spokój i chronić je przed wyziębieniem, a także kontaktami z osobami przeziębionymi. W trakcie choroby warto stosować lekkostrawną dietę i podawać ciepłe napoje.
W zapaleniu jądra i stawów podaje się kortykosterydy i niesterydowe leki przeciwzapalne. Natomiast w zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych można podawać leki przeciwobrzękowe. Chory powinien być odizolowany i poddany kwarantannie przez tydzień po ustąpieniu obrzmienia ślinianek.
Świnka ma raczej łagodny przebieg, o ile nie wystąpią powikłania. Zwykle po 4-5 dniach obrzęk maleje, a po 7-9 dniach całkowicie znika - samopoczucie dziecka zdecydowanie się poprawia.
Powikłania
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- zapalenie trzustki,
- zapalenie jądra,
- zapalenie jajników,
- porażenia nerwów czaszkowych,
- niedosłuch lub nawet głuchota,
- ataksja,
- poinfekcyjna indukcja tarczycy.
Powikłania świnki mogą być bardzo poważne - konieczna jest wówczas hospitalizacja.
Najlepszym sposobem na uniknięcie świnki jest stosowanie szczepionki ochronnej. Obowiązkowo (bezpłatnie) szczepione są dzieci w wieku 13-14 miesięcy - szczepionka jest skuteczna do ok. 7 roku życia. Zalecane, choć płatne jest natomiast szczepienie w 7 roku życia dziecka.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam