Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
![+](/i/comments.png)
![](/i/r0.gif)
Złe samopoczucie i dreszcze to najczęstsze powody skłaniające do zmierzenia temperatury ciała. Poniżej znajdują się wskazówki, jak prawidłowo to robić.
Czas pomiaru
Zwykłym termometrem należy mierzyć temperaturę przez ok. 3-4 minuty. Jeśli zaś chodzi o termometr elektroniczny - po uruchomieniu, należy zostawić go w miejscu pomiaru do momentu usłyszenia sygnału dźwiękowego. W przypadku termometru rtęciowego, przed użyciem należy go wstrząsnąć - słupek rtęci powinien być ustawiony poniżej poziomu 35,6 stopni C.
Prawidłowy pomiar i interpretacja wyników
Aby zmierzyć temperaturę, można umieścić termometr w jednym z czterech miejsc:
- W dole pachwowym - należy umieścić termometr pod pachą i przez cały czas pomiaru przyciskać go ramieniem. Prawidłowa temperatura w dole pachwowym wynosi 36,6 stopni C. Temperatura 37,5 stopni C oraz wyższa oznacza gorączkę, zaś wartości nieznacznie niższe wskazują na stan podgorączkowy;
- W ustach - przed pomiarem należy przetrzeć termometr spirytusem salicylowym lub alkoholem spożywczym, a następnie opłukać wodą. Końcówkę urządzenia należy włożyć głęboko pod język i mierzyć temperaturę przy zamkniętych ustach (nie wolno przygryzać termometru). Normalna temperatura w ustach wynosi 36,8 stopni C. Jeśli przekroczy 37,5 stopni C rozpoznaje się gorączkę, wartości pośrednie oznaczają stan podgorączkowy;
- W odbycie - pomiar tym sposobem jest najdokładniejszy, dlatego szczególnie zaleca się go u małych dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie utrzymać termometru w ustach. Prawidłowa temperatura w odbycie wynosi 37,1 stopni C, a przekraczająca dopiero 38 stopni C oznacza gorączkę. Termometrem przeznaczony do pomiaru temperatury w odbycie nie należy mierzyć temperatury w innych miejscach;
- W uchu - termometry uszne potrzebują zaledwie kilka sekund, aby zmierzyć temperaturę błony bębenkowej. Zakresy temperatur są w tym przypadku podobne jak w odbycie - norma wynosi 37,1 stopni C, natomiast wartości przekraczające 38 stopni C świadczą o gorączce.
Chorym należy mierzyć temperaturę 2 razy dziennie: najlepiej w godzinach 7-8 oraz 16-17.
Pomiar temperatury u małych dzieci
U najmłodszych mogą wystąpić niewielkie odchylenia od przyjętych norm. Maluchy nie mają jeszcze dobrze wykształconej termoregulacji, gorączka może pojawić się u nich np.: po szczepieniu lub w okresie zażywania niektórych lekarstw.
Najlepszą metodą mierzenia temperatury u małych dzieci jest umieszczanie termometru w odbycie. Przed pomiarem należy uspokoić i przytulić dziecko - relaks pozwoli uzyskać jeszcze dokładniejszy wynik.
Najpierw należy posmarować termometr olejkiem lub wazeliną, a następnie wsunąć delikatnie jego końcówkę do odbytu dziecka, na głębokość ok. 2 cm (wcześniej należy ułożyć malca na boku). Temperaturę należy mierzyć przez 2 minuty, a po zmierzeniu umyć termometr wodą z mydłem i osuszyć.
Bez względu na sposób mierzenia temperatury, należy zadbać o to, by dziecko było spokojne i nie odczuwało stresu.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam