Jak być dobrą babcią?
Bycie babcią to dla wielu kobiet bardzo trudny moment w życiu. Muszą rozstać się z rolą matki, a raczej z dotychczasowym sposobem pełnienia tej funkcji. Inaczej bowiem wygląda "matkowanie" małym, a inaczej dorosłym dzieciom. Radości z posiadania wnuka może towarzyszyć lęk, niepewność i żal.
Babcia idealna to taka, która potrafi:
Rozmawiać
Kiedy dziecko jest smutne lub płacze, najpierw należy uważnie je wysłuchać, a następnie pomóc mu w zrozumieniu problemu i znalezieniu najlepszego rozwiązania. Ważne jest, aby tłumaczyć dziecku, że w życiu może ono napotykać na różnego rodzaju przeciwności losu - dzięki temu, malec szybciej zrozumie otaczający go świat i następnym razem nie popełni tego samego błędu.
Odpowiadać na pytania
Dzieci bardzo szybko się rozwijają: są ciekawe świata i wypytują o różne sprawy. Babcia, która chce znać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania: stale odświeża i pogłębia swoją wiedzę - interesuje się różnymi dziedzinami życia. Powinna jak najczęściej prowokować wnuka do rozmowy - do tego, by ochoczo mówił o swoich radościach i obawach. Nie jest prostą rzeczą nadążać za zainteresowaniami dzisiejszych dzieci czy nastolatków. Nie będąc pewnym lub po prostu nie mając żadnych wiadomości na dany temat, warto poprosić wnuka o wyjaśnienia - na pewno będzie z tego bardzo dumny.
Bawić i uczyć
Należy obserwować zachowanie wnuków, zwłaszcza tych najmłodszych - zwracać uwagę na sposób traktowania innych dzieci i zabawek. Jeśli babci coś się nie podoba, powinna łagodnym tonem zawołać dziecko, pochylić sie nad nim i cierpliwie wytłumaczyć, co takiego złego zrobiło. Należy to zrobić z miłością i uprzejmością. Najlepszą okazją do tworzenia bliższych więzi z wnukiem jest spędzanie czasu poza domem. Można uczyć dziecko rozpoznawania ptaków, drzew lub jazdy na rowerze.
Wspierać
Kochająca babcia powinna zawsze wspierać swojego wnuka: zachęcać do rozwijania pasji, zainteresowań, zdolności i z zachwytem komentować wszelkie osiągnięcia młodego człowieka. Wszystko to sprawi, że dziecko będzie pamiętać obecność babci do końca życia.
Pomagając w opiece nad wnukiem, babcia powinna wykazać się lojalnością w stosunku do rodziców dziecka. Najczęściej popełnianym błędem jest kwestionowanie ich metod wychowawczych. Na pewno nie jest to łatwe, ale trzeba zaakceptować fakt iż przez te wszystkie lata, w kwestii opieki i wychowywania dzieci, naprawdę dużo się zmieniło. Babcia powinna tak postępować, aby rodzice mieli pewność że to oni wychowują swoje dziecko, a ona jedynie wspiera ich wysiłki. Absolutnie nie wolno wprowadzać swoich "porządków" i narzucać rodzicom dziecka własnych rozwiązań (można doradzać, będąc o to poproszonym). W trosce o dobro wnuków, babcia nie powinna zapominać o tym, że jest również matką.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam