Jak szybko zasnąć?
Stres, szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków, hałaśliwi sąsiedzi to główne przyczyny bezsenności. Kładąc się wieczorem do łóżka masz nadzieję, że za moment uśniesz, ale niestety - znów to samo; przewracasz się z boku na bok, spoglądając co chwila na zegarek a sen nie przychodzi.
Zapoznaj się z naszymi sposobami na szybkie zasypianie.
Stwórz odpowiedni klimat w sypialni
Przed snem otwórz okna i dobrze przewietrz pomieszczenie, w którym śpisz. Zadbaj o to, aby do wnętrza sypialni nie dostawało się zbyt dużo ulicznego światła (najlepiej śpi się w ciemnym pokoju). Aby zapewnić sobie komfortowe spanie, kup porządny materac. Temperaturę w pokoju dopasuj tak, aby było chłodnie niż zwykle, ale nie za zimno; latem otwieraj okna na noc a zimą stosuj nawilżacze powietrza. Pamiętaj, ciężkie powietrze i zaduch w mieszkaniu sprzyjają bezsenności.
Przelej myśli na papier
Pozbądź się swoich myśli i zapisz na kartce rzeczy, które przychodzą Ci do głowy przed zaśnięciem - w te sposób oczyścisz umysł. Skup się na wypisywaniu wszystkich spraw, które masz do załatwienia następnego dnia; dzięki temu nie będziesz rozmyślał o nich przez pół nocy, szukając odpowiedniej pozycji do snu.
Weź gorącą kąpiel
Nie ma to jak długa (przynajmniej 20 minutowa) i gorąca kąpiel przed snem. Jak wiadomo ciepło podnosi temperaturę ciała, która opada w wolnym tempie gdy kładziesz się spać. Aby zredukować odczucie stresu, zafunduj sobie kąpiel aromaterapeutyczną z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych, np.: lawendowego, cytrynowego czy sandałowego (na pełną wannę wody stosuje się ok. 10-15 kropli olejku). Taka zapachowa kąpiel zapewni Ci maksymalne odprężenie i pozwoli zanurzyć się w głębokim śnie.
Odżywiaj się rozsądnie
Problemy ze snem mogą być związane z niewłaściwą dietą. Dlatego nie jedz obfitych i ciężkostrawnych posiłków przed snem (kolacja najpóźniej na 2-3 godziny przed pójściem spać), ale też nie kładź się gdy burczy Ci w brzuchu. Możesz pozwolić sobie na lekką przekąskę w postaci tosta z masłem. Z pomocą przyjdzie też kubek gorącego mleka bądź kakao - odpręży, uspokoi i ułatwi zasypianie.
Pij zioła
Aby uspokoić myśli, przed położeniem się spać pij napary z ziół, np.:
Melisy - wycisza i koi nerwy;
Głogu - leczy napięcia nerwowe, poprawia przepływ krwi w żyłach oraz ciśnienie;
Męczennicy - likwiduje problemy ze snem (ułatwia zasypianie i ogólnie poprawia sen).
Jeśli zioła nie pomogą, poproś swojego lekarza rodzinnego o tabletki uspokajające.
Nie ćwicz przed snem
Jeśli należysz do grupy ludzi bardzo zapracowanych i wieczór jest jedyną okazją do tego, aby trochę poćwiczyć pamiętaj o ważnych zasadach:
- ćwicz najwcześniej dwie godziny po spożyciu ostatniego posiłku,
- ćwicz minimum na dwie godziny przed pójściem spać.
W momencie uprawiania sportu, organizm uwalnia endorfiny które pobudzają Cię do działania. Jeśli więc nabierzesz energii, będziesz miał problemy z zaśnięciem.
Rozważ możliwość wcześniejszego wstawania rano i poświęcenia przynajmniej pół godziny na trening (kilka ćwiczeń, bieg po okolicy, itp.) - zyskasz chęć do działania i będziesz cieszył się dobrym samopoczuciem przez cały dzień.
Unikaj drzemek w ciągu dnia
Im bardziej zmęczony będziesz wieczorem, tym szybciej ułożysz sie do snu. Jeśli zaś pozwolisz sobie na drzemkę po południu, z pewnością trudniej będzie Ci zasnąć. W momentach znużenia, zajmij się czymś pożytecznym (posprzątaj mieszkanie, wyjdź z psem na spacer, porozmawiaj z przyjaciółmi) - rób wszystko, tylko nie śpij.
Przed snem:
- nie pij kawy ani innych napojów zawierających kofeinę,
- czytaj relaksujące, uspokajające książki,
- nie oglądaj horrorów (wybieraj "lekkie" filmy i programy),
- myśl o przyjemnych rzeczach (podobno bardzo uspokaja widok spokojnej wody, np.: rzeki lub wodospadu a także błękit nieba).
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomoże, wybierz się do lekarza.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam