Objawy po rzuceniu palenia
Zerwanie z nałogiem to bardzo duże wyzwanie - uzależnienie od papierosów ma wiele wymiarów, z których zazywczaj najbardziej odczuwamy głód nikotyny. Objawy związane z rzucaniem nałogu nikotynowego mogą być różne.
Rozdrażnienie i chwiejność emocjonalna
Po odstawieniu papierosów, u wielu osób można zauważyć nadmierną drażliwość i stany zachwiania emocjonalnego. Jest to całkiem normalny objaw, świadczący o ogromnym zestresowaniu organizmu. Należy wówczas podjąć odpowiednie działania i wykorzystać wszelkie możliwości, które pomogą wyjść z przygnębienia - warto robić cokolwiek, byleby nie myśleć o papierosach.
Trudności z koncentracją
Ten objaw związany jest ze zmniejszającym się stężeniem nikotyny we krwi i zwykle utrzymuje się przez kilka lub kilkanaście dni. Abstynencja może nieść za sobą poważne konsekwencje - obniża się aktywność intelektualna i zawodowa. Najlepszym momentem na rzucanie palenia jest okres urlopu albo chociaż dni, w których nie trzeba wykonywać intensywnej pracy umysłowej czy fizycznej. Ponadto, warto ostrożniej niż zwykle podchodzić do obsługi urządzeń mechanicznych, np.: prowadzenia auta.
Ból głowy i zatok
Najczęstszą tego przyczyną jest oczyszczanie organizmu z zawartej we krwi nikotyny; trwa to zazwyczaj bardzo krótko. Aby sobie pomóc, nie wolno się przede wszystkim forsować - jeśli ból jest bardzo uciążliwy, warto pozostać w domu i odpoczywać. Ważne jest również uzupełnianie płynów i głębokie oddychanie, które pomaga się zrelaksować.
Duszący kaszel, ból w klatce piersiowej
Kaszel jest przyczyną uaktywnienia się mechanizmów odpowiedzialnych za oczyszczanie dróg oddechowych. Oskrzela pracują, a śluzówka zaczyna nabierać odpowiedniej wilgotności - często zbyt dużej na początku. Warto pić więcej wody i soków owocowych; a tabletki przeciwkaszlowe czy środki w aerozolu, stosować tylko w razie potrzeby.
Obstrukcja
U niektórych osób odstawienie papierosów powoduje zaparcia. Organizm, aby przejść do normalnego działania, potrzebuje zazwyczaj kilku dni. W walce z zaparciami pomoże spożywanie dużej ilości płynów i jedzenie świeżych owoców, warzyw oraz produktów bogatych w błonnik. To naturalny sposób pobudzenia pasażu przewodu pokarmowego.
Przyrost wagi
Niektóre osoby, po zaprzestaniu palenia papierosów, zaczynają błyskawicznie tyć. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, m.in. :
- palenie zwiększa apetyt na pokarmy,
- nikotyna przyspiesza metabolizm i zwiększa spalanie kalorii,
- jedzenie pozostaje w żołądku palacza dłużej niż u osoby niepalącej.
Osoby zrywające z nałogiem powinny być przede wszystkim mocno przekonane o słuszności swojego działania. Aby złagodzić objawy związane z rzucaniem palenia, warto szukać wsparcia wśród członków rodziny, znajomych, ale też u specjalistów - w zależności od stanu zdrowia, czasem konieczna może być pomoc terapeuty lub psychologa.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam