Jak zaoszczędzić na przyborach szkolnych?
Zakup przyborów szkolnych wiąże się z dość dużymi wydatkami, które niestety z roku na rok są coraz większe. Jak można na nich zaoszczędzić, aby nie naruszyć dotkliwie budżetu domowego?
Oto kilka sposobów:
Sklepy, hurtownie, Internet - możliwości jest wiele
Z zakupem przyborów szkolnych nie warto czekać do 1 września, bo wówczas ceny będą wyższe niż w wakacje. Najlepsze promocje, np.: w hipermarketach są zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia, ale w wielu z nich można znaleźć artykuły w atrakcyjnych cenach również pod koniec wakacji. Na zakupy warto poświęcić trochę czasu - pochodzić po sklepach, odwiedzić hurtownie papiernicze, przejrzeć strony internetowe.
Na rynku jest bardzo szeroki wybór artykułów szkolnych i chcąc oszczędzić pieniądze na ich kupnie, trzeba przejrzeć wiele ofert, podliczyć koszty i udać się tam, gdzie jest najtaniej. Oczywiście może okazać się, że w jednym sklepie tanie będą zeszyty a w drugim kredki i długopisy - trzeba się dobrze zorganizować i w porę zaplanować zakupy.
Dobrym pomysłem są również zakupy przez Internet. Można tu kupić przybory szkolne od A do Z, trzeba jednak mieć na uwadze koszt związany z przesyłką towaru. Takie zakupy, owszem opłacają się w przypadku zamówienia większej ilości artykułów, jeśli natomiast kupi się tylko jeden zeszyt albo długopis, wówczas koszt towaru łącznie z jego przesyłką może znacznie przewyższyć cenę tego samego produktu w sklepie tradycyjnym.
Planując zakupy nie można poddawać się presji dziecka, które prosi lub wręcz żąda nowej rzeczy, mówiąc np.: "Kup mi nowe linijki, bo tamte są już niemodne" albo "Ola ma kalkulator z Hello Kitty, ja też chcę". I tu dobra rada - na zakupy najlepiej wybrać się samemu a małego doradcę pozostawić w domu pod dobrą opieką, jeśli chce się zaoszczędzić pieniądze.
W zestawie i pojedynczo
Przeglądając regały sklepowe w poszukiwaniu odpowiednich przyborów do szkoły, warto szukać praktycznych rozwiązań.
Kupując zestawy przyborów, zwłaszcza do pisania, można mieć pewność że wyjdzie taniej niż w przypadku zakupu pojedynczych sztuk (długopisów, ołówków czy markerów) - przybory te będą potrzebne na każdej lekcji a ponieważ dość szybko się zużywają, dobrym pomysłem jest zakup całego zestawu. Taniej również wyjdzie nabycie zestawu składającego się np.: z ołówka, temperówki i linijki niż w przypadku kupna każdego z tych przyborów osobno.
Jeśli chodzi o pozostałe artykuły, należy kupić tyle ile dziecko faktycznie potrzebuje. Po co brać od razu 5 zeszytów w linię, jeśli z góry wiadomo że będą one potrzebne tylko na jednym przedmiocie. Minie trochę czasu, zanim dziecko zapisze jeden zeszyt a następny można mu kupić dopiero wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć np.: na blok, papier kolorowy czy kredki.
Przybory wielokrotnego użytku
Są takie rzeczy, zwłaszcza te markowe których można z powodzeniem używać nawet przez kilka lat. Należą do nich m.in.: kalkulatory, linijki, temperówki czy nożyczki. Po co wydawać pieniądze na nowe przybory, jeśli te z zeszłego roku są jeszcze w całkiem dobrym stanie.
Poprzez dokładną selekcją w domu, można nieco ograniczyć tę niekończącą się listę zakupu artykułów szkolnych. Jeśli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko - młodsze może "odziedziczyć" przynajmniej część wyprawki po starszym rodzeństwie.
Dodatkowe wskazówki:
Wiele szkół zajmuje się kompletowaniem wyprawek dla swoich uczniów. Kupując hurtowo, otrzymują bowiem atrakcyjne zniżki. Warto więc dowiedzieć się, czy istnieje taka możliwość w szkole do której będzie uczęszczało dziecko.
Będąc w trudnej (udokumentowanej) sytuacji materialnej można starać się o zwrot kosztów wyprawki. W tym celu należy udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej i zapytać o szczegóły.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam