Autor: Poradopedia.pl | 25 August 2011 13:03
Tagi: finanse osobiste, oszczedzanie, przybory szkolne, szkoła, Szkoła, porada, pomoc, instrukcja, Jak, zaoszczędzić, na, przyborach, szkolnych?
Zakup przyborów szkolnych wiąże się z dość dużymi wydatkami, które niestety z roku na rok są coraz większe. Jak można na nich zaoszczędzić, aby nie naruszyć dotkliwie budżetu domowego?
Oto kilka sposobów:
Z zakupem przyborów szkolnych nie warto czekać do 1 września, bo wówczas ceny będą wyższe niż w wakacje. Najlepsze promocje, np.: w hipermarketach są zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia, ale w wielu z nich można znaleźć artykuły w atrakcyjnych cenach również pod koniec wakacji. Na zakupy warto poświęcić trochę czasu - pochodzić po sklepach, odwiedzić hurtownie papiernicze, przejrzeć strony internetowe.
Na rynku jest bardzo szeroki wybór artykułów szkolnych i chcąc oszczędzić pieniądze na ich kupnie, trzeba przejrzeć wiele ofert, podliczyć koszty i udać się tam, gdzie jest najtaniej. Oczywiście może okazać się, że w jednym sklepie tanie będą zeszyty a w drugim kredki i długopisy - trzeba się dobrze zorganizować i w porę zaplanować zakupy.
Dobrym pomysłem są również zakupy przez Internet. Można tu kupić przybory szkolne od A do Z, trzeba jednak mieć na uwadze koszt związany z przesyłką towaru. Takie zakupy, owszem opłacają się w przypadku zamówienia większej ilości artykułów, jeśli natomiast kupi się tylko jeden zeszyt albo długopis, wówczas koszt towaru łącznie z jego przesyłką może znacznie przewyższyć cenę tego samego produktu w sklepie tradycyjnym.
Planując zakupy nie można poddawać się presji dziecka, które prosi lub wręcz żąda nowej rzeczy, mówiąc np.: "Kup mi nowe linijki, bo tamte są już niemodne" albo "Ola ma kalkulator z Hello Kitty, ja też chcę". I tu dobra rada - na zakupy najlepiej wybrać się samemu a małego doradcę pozostawić w domu pod dobrą opieką, jeśli chce się zaoszczędzić pieniądze.
Przeglądając regały sklepowe w poszukiwaniu odpowiednich przyborów do szkoły, warto szukać praktycznych rozwiązań.
Kupując zestawy przyborów, zwłaszcza do pisania, można mieć pewność że wyjdzie taniej niż w przypadku zakupu pojedynczych sztuk (długopisów, ołówków czy markerów) - przybory te będą potrzebne na każdej lekcji a ponieważ dość szybko się zużywają, dobrym pomysłem jest zakup całego zestawu. Taniej również wyjdzie nabycie zestawu składającego się np.: z ołówka, temperówki i linijki niż w przypadku kupna każdego z tych przyborów osobno.
Jeśli chodzi o pozostałe artykuły, należy kupić tyle ile dziecko faktycznie potrzebuje. Po co brać od razu 5 zeszytów w linię, jeśli z góry wiadomo że będą one potrzebne tylko na jednym przedmiocie. Minie trochę czasu, zanim dziecko zapisze jeden zeszyt a następny można mu kupić dopiero wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. W ten sposób zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć np.: na blok, papier kolorowy czy kredki.
Są takie rzeczy, zwłaszcza te markowe których można z powodzeniem używać nawet przez kilka lat. Należą do nich m.in.: kalkulatory, linijki, temperówki czy nożyczki. Po co wydawać pieniądze na nowe przybory, jeśli te z zeszłego roku są jeszcze w całkiem dobrym stanie.
Poprzez dokładną selekcją w domu, można nieco ograniczyć tę niekończącą się listę zakupu artykułów szkolnych. Jeśli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko - młodsze może "odziedziczyć" przynajmniej część wyprawki po starszym rodzeństwie.
Wiele szkół zajmuje się kompletowaniem wyprawek dla swoich uczniów. Kupując hurtowo, otrzymują bowiem atrakcyjne zniżki. Warto więc dowiedzieć się, czy istnieje taka możliwość w szkole do której będzie uczęszczało dziecko.
Będąc w trudnej (udokumentowanej) sytuacji materialnej można starać się o zwrot kosztów wyprawki. W tym celu należy udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej i zapytać o szczegóły.