Jak zostać stewardessą lub stewardem?
Praca stewardessy/stewarda do łatwych nie należy, ale na pewno daje ogromną satysfakcję chociażby dlatego, że ludzie pracujący w tym zawodzie mają możliwość poznawania ciekawych ludzi i zwiedzania świata.
Stewardessa/steward musi być człowiekiem opanowanym, godnym zaufania, przyjaznym i otwartym na kontakty z ludźmi. Musi też umieć dostosować się do zróżnicowanych godzin pracy.
Obowiązkiem stewardessy/stewarda jest m.in.:
- dbałość o bezpieczeństwo i komfort pasażerów podczas lotu;
- oferowanie i sprzedaż produktów dostępnych w ofercie danej linii lotniczej;
- współpraca z pozostałymi członkami załogi a także pracownikami służb lotniskowych.
Warunki które muszą spełniać kandydaci chcący zostać stewardessą/stewardem to m.in.:
- ukończony 18 rok życia;
- dobry stan zdrowia - kandydat nie powinien chorować na cukrzycę, astmę, epilepsję, nerwicę a także na wszelkie choroby psychiczne;
- znajomość języków obcych - niektóre linie lotnicze wymagają tylko perfekcyjnej znajomości języka angielskiego, inne zaś co najmniej dwóch języków obcych;
- odpowiednia waga ciała i wzrost - na ogół kandydaci powinni mieścić się w skali od 160 cm do 185 cm - kryteria te jednak są różnie ustalane - linie lotnicze zwykle podają osobne progi dla kobiet i mężczyzn;
- umiejętność pływania;
- posiadanie aktualnego paszportu;
- miła prezencja - tatuaże i body piercing mogą zdyskwalifikować kandydata na starcie.
Odpowiednie przygotowanie do zawodu stewardessy/stewarda
Linie lotnicze prowadzą własne metody szkoleniowe, tak więc kursy mogą się różnić np.: czasem trwania albo stopniem omawiania poszczególnych zagadnień. Na ogół takie szkolenie trwa kilka tygodni i prowadzone jest przez trenera danej linii lotniczej. Materiał szkoleniowy natomiast obejmuje m.in.: kurs pierwszej pomocy, kurs bezpieczeństwa, procedurę ewakuacyjną a także kurs obsługi klientów.
W trakcie szkolenia poruszane są zagadnienia związane z przewozami lotniczymi i z zarządzaniem zespołem. Duży nacisk kładzie się na przygotowanie przyszłych stewardess i stewardów do działania w niebezpiecznych sytuacjach, np.: w przypadku awaryjnego lądowania samolotu. Prowadzone są również zajęcia z ratownictwa wodnego, które odbywają się na basenie.
W poszukiwaniu pracy na stanowisku stewardessy/stewarda
Jeśli spełnia się niezbędne wymagania, można złożyć dokumenty w dziale rekrutacyjnym danej linii lotniczej - zwykle na ich stronach internetowych można znaleźć formularze aplikacyjne, po wypełnieniu których pracodawca otrzymuje namiastkę ogólnych predyspozycji kandydatów. W kolejnych etapach rekrutacji pracodawca z pewnością poprosi o kolejne dokumenty a należą do nich m.in.: CV i List Motywacyjny, zaświadczenie o niekaralności, zdjęcia czy też referencje od poprzednich pracodawców (w zależności od wymogów danej linii lotniczej).
Dość często zdarza się, że linie lotnicze korzystają z usług agencji pracy i to im zlecają poszukiwanie odpowiednich pracowników - takie praktyki są stosowane zazwyczaj przez zagranicznych przewoźników. Dobrze jest zatem skontaktować się z takim pośrednikiem, dzięki któremu cała procedura rekrutacyjna jak i dostęp do konkretnych informacji mogą okazać się o wiele łatwiejsze i szybsze.
Warto zasięgnąć rady od osób pracujących jako stewardessa/steward, bo właśnie Ci ludzie są najlepszym źródłem informacji jeśli chodzi o sposób przeprowadzania rekrutacji u danego przewoźnika czy też samą pracę w tym zawodzie.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam