Pośrednik w obrocie nieruchomościami - jak uzyskać licencję?
Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami polega głównie na kojarzeniu stron transakcji przy zakupie, sprzedaży, zamianie, najmie i wynajmie nieruchomości, ale też na wykonywaniu opracowań i ekspertyz oraz profesjonalnym doradztwie. Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może być osoba fizyczna, posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Obowiązki pośrednika w obrocie nieruchomościami
Osoba wykonująca ten zawód powinna:
- stosować przepisy prawa;
- stosować standardy zawodowe;
- kierować się zasadami etyki zawodowej;
- wykonywać czynności pośrednictwa ze szczególną starannością;
- kierować się zasadą ochrony interesów osób, na rzecz których wykonywane są czynności;
- posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej;
- stale doskonalić kwalifikacje zawodowe.
Uzyskanie licencji na pośrednika w obrocie nieruchomościami
Od 1 stycznia 2008 roku osoby posiadające wykształcenie wyższe i ukończone studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub posiadające wykształcenie wyższe z zakresu gospodarki nieruchomościami oraz odpowiednio udokumentowaną praktykę, nie muszą zdawać egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną.
Ponadto, licencję zawodową w zakresie pośrednictwa nieruchomościami nadaje się osobie fizycznej, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i nie była karana za:
- przestępstwa przeciwko mieniu lub dokumentom,
- przestępstwa gospodarcze bądź skarbowe,
- fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych czy znaków urzędowych,
- składanie fałszywych zeznań.
Pozbawienie licencji zawodowej następuje wskutek utraty zdolności do czynności prawnych, skazania za w/w przestępstwa, sądowego zakazu wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami lub sądowego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Osoba pozbawiona licencji zawodowej jest zobowiązana niezwłocznie poinformować o tym zdarzeniu ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.
Aby wykonywać zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami, należy złożyć do Ministra Infrastruktury wniosek o nadanie licencji zawodowej (formularz można pobrać ze strony internetowej ministerstwa http://www.transport.gov.pl, w zakładce Budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa). Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające spełnienie wymogów określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz dwa zdjęcia i dowód uiszczenia opłaty za postępowanie kwalifikacyjne. Złożony wniosek podlega rozpatrzeniu przez Państwową Komisję Kwalifikacyjną, która przeprowadza postępowanie jednoetapowo, bez udziału kandydata.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 1997 r., Nr 115, poz. 741 z późn. zm.).
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam