Jak znaleźć pracę bez doświadczenia lub po długiej przerwie
Szanse na zatrudnienie maleją, jeśli nie ma się żadnego doświadczenia bądź wraca na rynek pracy po długiej przerwie. Podpowiadamy więc, jak szukać pracy, będąc w takiej sytuacji i jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Metody poszukiwania pracy
Aby znaleźć odpowiednią posadę, trzeba poświęcić sporo czasu i wysiłku. Metod poszukiwania pracy jest wiele, należy do nich m.in.:
- rejestracja w Urzędzie Pracy;
- czytanie ogłoszeń prasowych;
- przeglądanie ofert pracy w Internecie;
- wysyłanie CV do działów kadr firm;
- zostawienie CV w agencji pośrednictwa personalnego;
- zamieszczenie swojego ogłoszenia w prasie lub Internecie;
- uruchomienie kontaktów osobistych.
Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych
Zarówno przy sporządzaniu CV jak i Listu Motywacyjnego, liczy się umiar i wyczucie. Najważniejsze jest zręczne wyeksponowanie doświadczenia zawodowego, swoich umiejętności i kwalifikacji. Tworząc dokumenty aplikacyjne, należy pamiętać o estetyce i unikaniu błędów ortograficznych; ponadto w Liście Motywacyjnym, nie można przesadzać z pochwałami na swój temat. Do dokumentów aplikacyjnych warto dołączyć referencje z poprzednich miejsc pracy, a w przypadku osób bez doświadczenia - opinię z przebiegu studenckiego stażu lub praktyk.
Osoby bez żadnego doświadczenia lub wracające na rynek pracy po długiej przerwie, mogą mieć trudności z przygotowaniem odpowiednich dokumentów. Pomoc w zredagowaniu CV i Listu Motywacyjnego niosą doradcy zawodowi a także pracownicy Urzędów Pracy i działających przy nich - Klubów Pracy. Organizują one szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy.
Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej
Im większe przedsiębiorstwo, tym bardziej skomplikowany może okazać się system rekrutacyjny. Zazwyczaj składa się on z następujących etapów:
- selekcja kandydatów na podstawie nadesłanych dokumentów aplikacyjnych,
- kontakt telefoniczny z wybranymi osobami i zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną,
- rozmowa rekrutacyjna (weryfikacja informacji przedstawionych w CV i Liście Motywacyjnym),
- testy kompetencji zawodowych (psychologiczne, językowe, i inne),
- informacja zwrotna (telefoniczne lub listowne zawiadomienie o wynikach rekrutacji),
- omówienie szczegółowych warunków zatrudnienia i podpisanie umowy o pracę (w przypadku pozytywnej informacji zwrotnej).
Do rozmowy z potencjalnym pracodawcą należy się dobrze przygotować. Warto w tym celu dowiedzieć się jak najwięcej na temat działalności firmy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą paść pytania typu: "Jaką pracę Pan/-i wykonywał/-a do tej pory?", "Jak długo Pan/-i nie pracuje?", "Jakiego wynagrodzenia się Pan/-i spodziewa?", itp. Kandydat do pracy może również usłyszeć niezręczne pytania dotyczące przerwy w karierze zawodowej - zawsze należy odpowiadać na nie zgodnie z prawdą.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam