Strach przed lataniem - jak go pokonać ?
![+](/i/comments.png)
![](/i/r0.gif)
Na samą myśl o podróży samolotem masz zawroty głowy, a Twoje serce gwałtownie przyspiesza. Ale co zrobić, kiedy na dotarcie w konkretne miejsce pozwala jedynie lot samolotem? Otóż, nie pozostaje nic innego jak pokonać awiofobię.
Strach przed lataniem wynika z wielu przyczyn. Do najważniejszych zalicza się:
- lęk wysokości,
- lęk przed otwartą przestrzenią,
- lęk przed turbulencjami,
- lęk przed zamachami terrorystycznymi,
- bycie zależnym od innych,
- brak wiary w sprawność techniczną samolotów,
- brak wiary w kwalifikacje pilotów,
- nieznajomość podstawowych procedur lotniczych.
Jak pokonać awiofobię?
1. Zdobyć wiedzę teoretyczną na temat funkcjonowania samolotów i procedur obowiązujących na pokładzie.
Najpierw trzeba zaznajomić się z podstawową wiedzą na temat samolotów, a później bardziej racjonalnie podchodzić do katastrof lotniczych. Należy pamiętać, że każdy środek transportu naraża człowieka na niebezpieczeństwo, a samoloty to inteligentne maszyny i zdecydowana większość dolatuje bez żadnych problemów na miejsce. Na wszelki wypadek, lepiej nie oglądać filmów katastroficznych i nie wierzyć we wszystko, co na ten temat mówi radio czy telewizja.
2. Obserwować samoloty i oswajać się z nimi.
Następnym krokiem jest wybranie się na lotnisko lub do aeroklubu i obserwowanie zachowania samolotów podczas startów i lądowań. Czynność ta w rezultacie może spowodować tzw. "nudę lotniskową" i w końcu latanie okaże się czymś zupełnie normalnym. Jeśli tylko nadarzy się okazja, warto odważyć się na przelot choćby małą awionetką - to pozwoli stopniowo opanowywać lęk przed lataniem.
3. Wspierać się różnymi technikami relaksacyjnymi podczas lotu.
Relaksująca muzyka lub ciekawa książka odciągnie myśli od tego, co dzieje się dookoła. Zarówno przed jak i w trakcie lotu, warto unikać spożywania kawy, gdyż kofeina jeszcze bardziej pobudza nerwy. Aby się odprężyć i przez cały lot oddychać świeżym powietrzem, można włączyć wentylator znajdujący się pod każdym fotelem. W chwilach słabości, warto wykonać kilka głębokich wdechów i wydechów.
4. Udać się do specjalisty, jeśli lęk przeradza się w panikę.
W ekstremalnych sytuacjach warto skonsultować się z psychologiem, który przeprowadzi wywiad, a następnie zastosuje odpowiednią terapię. Jeśli to nie pomoże, specjalista przepisze środki farmaceutyczne, które pomogą opanować strach.
Trzeba pamiętać, że leczenie farmakologiczne to ostateczność - w większości przypadków wystarczy skorzystać z powyższych trzech sposobów, by spokojnie przetrwać lot samolotem.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam