Zapisy do OFE online - tak to możliwe!
Do Otwartych Funduszy Emerytalnych przystępuje średnio ok. 600.000 osób rocznie. Jedna czwarta z nich trafia do funduszu w drodze losowania, reszta podejmuje decyzję o wyborze OFE samodzielnie (bardziej lub mniej świadomie). Cały czas najczęstszym sposobem zapisania się do otwartego funduszu emerytalnego jest spotkanie się z akwizytorem i podpisanie umowy w jego obecności. Warto przypomnieć, że akwizytor pracując tylko dla jednego funduszu z natury nie może być obiektywny (ta ostatnia kwestia ma szczególne znacznie w świetle częstych nieprawidłowości stosowanych przez akwizytorów w trakcie wykonywania przez nich czynności akwizycyjnych). Nie wszyscy jednak wiedzą, że można przystąpić do OFE za pośrednictwem Internetu. To rozwiązanie zostało stworzone głównie dla osób zapracowanych, które chcą podjąć decyzję samodzielnie i na podstawie obiektywnych kryteriów. Takie osoby cenią oszczędność czasu i wygodę związaną z załatwieniem wszelkich formalności online.
W większości funduszy emerytalnych, wniosek online wypełnia się w analogiczny sposób. Na stronach OFE zamieszczone są formularze umów, które należy wypełnić i wysłać. Następnie otrzymujemy pocztą dwa egzemplarze umowy, które należy podpisać we wskazanych miejscach i jeden z egzemplarzy odesłać z powrotem do OFE. Zawarcie umowy następuje po podpisaniu jej przez klienta i przedstawiciela OFE, a nie w momencie wysłania wniosku online.
Według szacunków Prego SA, ok. 20-30% klientów przystępuje do OFE za pośrednictwem Internetu. Zdecydowana większość funduszy umożliwia klientom wypełnienie wniosku przystąpienia do OFE na stronie internetowej. Z możliwości takiej korzystają osoby zdecydowane na przystąpienie do konkretnego funduszu. Osoby niezdecydowane mogą skorzystać z wielu porównywarek otwartych funduszy emerytalnych (np. Ranking OFE), umożliwiających klientom porównanie OFE oraz zapisanie się do funduszu przez Internet. Nie zawsze jednak serwisy te są obiektywne i rzetelne. Wiele z nich ma w swojej ofercie tylko kilka funduszy emerytalnych (co powoduje brak obiektywności), a rankingi aktualizowane są z dużym opóźnieniem, co zmniejsza ich wiarygodność (zdarzają się przypadki serwisów, które podają dane za 2007 rok). Klienci porównywarek powinni więc zwracać uwagę na zakres oferty serwisu oraz aktualność podawanych danych. Dzięki temu wybór OFE będzie w pełni świadomy i oparty o obiektywne przesłanki.
Autor: StartBull
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam