Dobre i złe strony rządowych zmian w OFE

StartBull  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Nadrzędnym celem rządowych zmian w OFE jest zachęcenie obywateli do oszczędzania na emeryturę. Projekt rządowy przewiduje, że składka do OFE zostanie zmniejszona o 68,5% (z 7,3 proc. do 2,3 proc.), potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pozostała część składki trafi na specjalne indywidualne subkonta w ZUS. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Ponadto środki będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji.

 

Dobre strony reformy OFE

 

Co tak naprawdę oznaczają dla obywateli zmiany w OFE? Rząd uważa, że system emerytalny należy zmienić, aby ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu. Przekazanie pieniędzy do ZUS oznacza, że teraz rząd może z naszymi oszczędnościami zrobić co chce. Dziś dwie osoby płacą składki emerytalne na jednego świadczeniobiorcę. Dzięki reformie, za kilkadziesiąt lat sytuacja ma się odwrócić i świadczenia będą płacone jeden do jednego.

Zdaniem PO rządowa reforma OFE jest dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia wszystkich uczestników tej zmiany, począwszy od emerytów, a skończywszy na sytuacji budżetu państwa i tzw. zadłużeniu wszystkich obywateli, które rosłoby przy utrzymaniu obecnej sytuacji. Jednak przeciwników reformy jest znacznie więcej i argumentów przeciw ciągle przybywa.

 

Wady rządowego projektu zmian

 

Po pierwsze w projekcie nie przewidziano analogicznych jak w OFE, zasad dziedziczenia tej części składki, która będzie zapisywana na subkoncie w ZUS. Będzie ona bowiem jedynie dopisywana do subkonta osoby uprawnionej i nie wypłacana w gotówce, na zasadach obowiązujących w OFE. Po drugie projekt nie przewiduje istotnych zmian w polityce inwestycyjnej OFE. Utrzymuje dotychczasowy poziom minimalnej wymaganej stopy zwrotu i nie wymaga konkurowania wynikami. Ponadto, zdaniem ekspertów reforma przyczyni się do wzrostu długu ukrytego, zwiększenia zadłużenia państwa w przyszłości i pogłębienia nierównowagi międzypokoleniowej.

Również samorządy mogą stracić na rządowej reformie OFE. Problem stanowi ulga w PIT-cie, którą mają dostać osoby inwestujące w nowe konta zabezpieczenia emerytalnego. Pieniądze zbierane w ramach PIT-u zasilają także samorządy. Ulga oferowana przy reformie OFE uszczupli ich fundusze.

Zdaniem przeciwników rządowe propozycje uderzają najbardziej w ludzi młodych, ponieważ ich świadczenia będą dużo niższe. Drastyczne obcięcie funduszy dla II filaru jest sprawą precedensową a właśnie tam trafiają głównie pieniądze ludzi młodych. Eksperci uważają, że nie można obiecywać obywatelom wysokich emerytur, gdy jest niski wzrost gospodarczy. Dlatego działania rządu przyjmują oni za szkodliwe dla państwa i obywateli. Ich zdaniem rząd powinien dalej kontynuować reformy emerytalne i jednocześnie obniżać deficyt państwa.

 

Zmiany w OFE najbardziej dotkną ludzi młodych, którzy dopiero zaczynają pracę. Osoby, które dopiero dziś zaczynają odkładać w OFE, otrzymają o ponad połowę niższą emeryturę niż te, które były w systemie od 1999r. Niższe składki sprawią, że ich emerytura z OFE będzie niższa niż kolegów oszczędzających od ponad 11 lat o prawie tysiąc złotych miesięcznie. Obecna reforma OFE pokazuje, że niezależnie od wszystkiego powinniśmy sami zadbać o własne emerytury. Sporo z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z konieczności oszczędzania. Szczególnie ludzie młodzi powinni pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu swojej przyszłości. Oszczędzanie w tzw. III filarze nie jest jeszcze tak bardzo popularne. Brakuje cały czas dodatkowych zachęt do oszczędzania, np. zwolnień podatkowych. „Młodzi ludzie mogą zaoszczędzić poza systemem emerytalnym odkładając nawet małe kwoty, według zasady - im wcześniej zaczną odkładać tym więcej uzbierają” – informuje Anna Wróblewska-Karasiuk z firmy Prego Finance (serwis www.pregofinance.pl umożliwia porównanie wszystkich 14 otwartych funduszy emerytalnych oraz zapisanie się online do jednego z nich).

 

Autor: StartBull (www.startbull.pl)

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady