Jak dbać o samochód w zimie podczas mrozów?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 3)

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na komfort trzymania samochodu w garażu, a nawet jeśli, to przecież samochód nie będzie stał całą zimę w garażu. Zima stanowi wyzwanie dla naszego samochodu, naszych umiejętności i zdrowia.

Zaopatrz się w szczotkę i skrobaczkę

Bez tego w zimie trudno będzie się Tobie ruszyć - szron na szybach i śnieg przykrywający Twój samochód skutecznie uniemożliwią jazdę lub uczynią ją bardzo niebezpieczną. Ogrzewanie szyb nie rozwiąże tego problemu. Pamiętaj, że śnieg na karoserii stanowi zagrożenie dla Ciebie i innych kierowców - spadając podczas jazdy może utrudnić widoczność. Dodatkowo grozi za to mandat.

Akumulator

Jest to jeden z najczęstszych problemów kierowców przy niskich temperaturach. Przy bardzo niskich temperaturach sposobem na uniknięcie problemu, aczkolwiek niezbyt wygodnym, jest zabranie akumulatora do domu. Można także trzymać w domu zapasowy lub przynajmniej zaopatrzyć się w kable rozruchowe, żeby móc ewentualnie odpalić z pomocą sąsiada. W razie problemów zamiast dzwonić po serwis czasami tańszym sposobem rozruchu samochodu jest zadzwonić po ...  taksówkę i skorzystać z pomocy kierowcy (zazwyczaj mają ze sobą kable rozruchowe i zadowolą się kwotą 10 razy niższą).

Na skutki mrozu najbardziej narażone są starsze akumulatory, które pracują już powyżej 3 lat. W sklepach dostępne są akumulatory które mają większą odporność na niskie temperatury.

Uruchomienie samochodu i pierwsze kilometry

Uruchamiając samochód koniecznie wciśnij sprzęgło i postaraj się, aby było uruchomione jak najmniej urządzeń (wyłączone światła, ogrzewanie, radio itp.).

Pamiętaj, że przy niskich temperaturach ze względu na zwiększoną lepkość oleju silnik na początku pracuje prawie że bez smarowania, dopiero po rozgrzaniu się uzyskuje swoje właściwości. Koniecznie należy unikać wchodzenia na wysokie obroty w tych pierwszych minutach, a idealnie dobrze jest poczekać parę minut przed ruszeniem.

Problem z olejem dotyczy także skrzyni biegów, gdzie może nie jest tak niebezpieczny dla mechaniki, co dosyć kłopotliwy dla kierowcy - zmiana biegów może wymagać siły.

Zamarzanie zamków i uszczelek - unikaj myjni

Przy dużych mrozach skorzystanie z myjni samochodowej może oznaczać spore problemy ze względu na wilgoć. Po wyjechaniu z myjni zamarzają zamki i przymarzają uszczelki w drzwiach czy klapie bagażnika uniemożliwiając ich otwarcie. W takich sytuacjach przede wszystkim unikajmy otwierania na siłę - można uszkodzić samochód albo siebie. Skutecznym remedium są dostępne na wszystkich stacjach odmrażacze, można także pokusić się o zabawę suszarką (jak jesteśmy w stanie się podpiąć). Jeżeli uda nam dostać się do środka to czasami wystarczy postawić samochód na jakiś czas w ciepłym miejscu (garaż, parking podziemny) - jak już otworzymy przymarznięte drzwi czy klapę bagażnika, to nie zapomnijmy wytrzeć uszczelki do sucha.

Koła ...

dobrze jest mieć zaopatrzone w zimowe opony. Popularne alufelgi z dużymi prześwitami mogą być problematyczne ze względu na gromadzący się w nich śnieg i lód. Przed jazdą dobrze jest zwrócić uwagę, czy nie zebrało się za dużo śniegu/lodu na chlapaczach i nadkolach - można w ten sposób uszkodzić oponę lub mieć problemy podczas jazdy. Wywołuje to także ciekawe problemy jeżeli mamy w samochodzie wynalazki typu ESP. Jeżeli z samochodem dzieje się coś dziwnego i nie pozwala nam jechać szybciej niż 20-40km na godzinę to warto poszukać w pierwszej kolejności śniegu i lodu wokół kół.

W podróży

Zabierz ze sobą termos z ciepłym napojem i ciepłe ubrania, dopilnuj żeby mieć naładowaną komórkę. Samochód może wydawać się prawdziwą oazą ciepła, ale szybko przestanie nią być  jak zatrzymasz się w szczerym polu i przestanie działać ogrzewanie.

Postaraj się zachować umiar korzystając z ogrzewania w samochodzie - zawsze obowiązuje zasada, że warto zminimalizować różnice temperatur (wewnątrz i na zewnątrz), więc unikaj robienia sauny i postaraj się zachować temperaturę ok. 20-22 stopni.

Na krótkich trasach warto zachować jeszcze niższą temperaturę - jedziemy zazwyczaj w pełnym rynsztunku (czapka, kurtka), co może skutkować spoceniem się co w połączeniu z wyjściem na mróz nie przysporzy nam zdrowia.

Wyruszając w trasę dobrze jest pokonać pierwsze kilometry w kurtkach, po czym po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wnętrza zatrzymać się i rozebrać nie otwierając drzwi. Oczywiście wskazane jest jak najrzadsze opuszczanie samochodu w drodze i ubieranie się przed wyjściem.

Kupując samochód ...

warto zwrócić uwagę na parę przydatnych w zimie gadżetów:

  • ogrzewane dysze spryskiwaczy - zapobiegną ich zamrożeniu, co uniemożliwia korzystanie ze spryskiwaczy
  • elektryczne ogrzewanie szyby przedniej - pozwala na znacznie szybsze ogrzanie szyby niż w przypadku nawiewu
  • ogrzewane fotele - dzięki nim można uniknąć nieprzyjemnego wrażenia siadania na tafli lodu i z pewnością przysłuży się to naszemu zdrowiu
  • podgrzewacz silnika - popularny w krajach skandynawskich chroni akumulator i silnik przed skutkami niskich temperatur, zapewnia komfortowy rozruch i niższe zużycie paliwa podczas pierwszych kilometrów jazdy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Turktatar | 2012-02-11 07:12
A kobiety jak i mężczyzn z pęcherzem moczowym)
~Blady | 2010-02-18 19:06
Odnośnie podgrzewanych foteli.
Lepszym pomysłem jest mata, albo przetrzymanie tej chwili kiedy jest zimno w tyłek. Bo przesadzie z podgrzewanymi fotelami może doprowadzić do problemów z nasieniem a w skrajnych przypadkach do bezpłodności. (problem ten dotyczy oczywiście mężczyzn)

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady