Co zrobić gdy zdarzy nam się stłuczka na drodze?
Stłuczka może zdarzyć się każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Jak się zachować kiedy już do niej dojdzie? Oto kilka ważnych wskazówek:
- Najważniejsze jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym.
Bez względu na to, czy jesteśmy uczestnikami czy też świadkami wypadku samochodowego, naszym obowiązkiem jest udzielenie pierwszej pomocy ofiarom i oczekiwanie na przyjazd służb ratunkowych. Warto pamiętać lub mieć wpisane do książki telefonicznej ważne numery telefonów:
- 997 - Policja
- 998 - Pogotowie Ratunkowe
- 999 - Straż Pożarna
- 112 - jednolity Numer Alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej, służący do powiadamiania w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.
Na pytania dyspozytorów należy odpowiadać rzeczowo i z zachowaniem spokoju - ułatwi im to wysłanie odpowiednich służb, sprzętu i zaopatrzenia na miejsce zdarzenia.
Jeśli jest to możliwe, należy wyciągnąć kluczyki ze stacyjek samochodów biorących udział w kolizji, co ograniczy możliwość wywołania spięcia i spowodowania pożaru.
Dalsze czynności należy pozostawić do wykonania odpowiednim służbom.
Policję należy wezwać w sytuacji, gdy:
1. Są ofiary - zabici, ranni lub nieprzytomni. W tym przypadku wzywamy również Pogotowie i jeśli zachodzi potrzeba - Straż Pożarną.
2. Istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa.
3. Istnieje prawdopodobieństwo, że w stłuczce uczestniczyły osoby będące pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
4. Współuczestnik zdarzenia usiłuje uciec z miejsca wypadku; nie chce pokazać dokumentów lub też istnieje podejrzenie, że mogą być one fałszywe.
5. Sprawca zdarzenia nie poczuwa się do odpowiedzialności i nie chce podpisać oświadczenia o winie.
6. Sprawca nie ma ubezpieczenia OC.
W przypadku gdy nic nikomu się nie stało lub też nie ma podejrzenia o popełnieniu przestępstwa - wzywanie Policji jest zbędne.
- Istotne jest sporządzenie dokumentacji z miejsca wypadku.
Straty spowodowane kolizją drogową pokrywa winny zdarzenia. Należy więc spisać oświadczenie lub wypełnić formularz wypadkowy, w którym sprawca stłuczki oświadcza, że spowodował zdarzenie; opisać jego przebieg oraz powstałe uszkodzenia.
W oświadczeniu powinny znaleźć się następujące informacje:
- data, godzina i miejsce zdarzenia;
- dane personalne osób kierujących pojazdami, adresy ich zamieszkania, numery dowodów osobistych i nr PESEL, numery praw jazdy oraz numery dowodów rejestracyjnych;
- numery polis ubezpieczeniowych i nazwy ich ubezpieczycieli;
- opis okoliczności zdarzenia;
- wykaz uszkodzeń pojazdów, pomiędzy którymi doszło do stłuczki;
- dane świadków (jeśli tacy są) wraz z ich podpisami;
- czytelne podpisy uczestników wypadku drogowego.
Przydatna, nie tylko dla ustalenia winnych zdarzenia, ale też późniejszego procesu likwidacji szkód, jest dokumentacja fotograficzna. Jeśli więc mamy możliwość, zróbmy zdjęcia z miejsca stłuczki.
Na miejsce zdarzenia można również wezwać przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego, który sporządzi właściwą dokumentację.
Stłuczka za granicą
Za granicą istnieją podobne procedury do tych obowiązujących w Polsce; można posłużyć się tym samym formularzem wypadkowym. Jeżeli do kolizji drogowej dojdzie z udziałem pojazdu zarejestrowanego w jednym z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to istnieje możliwość dochodzenia swoich roszczeń w Polsce. Po powrocie do kraju należy skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które na podstawie danych dotyczących sprawcy szkody przekaże informacje, w jakim zakładzie ubezpieczeniowym sprawca zdarzenia jest ubezpieczony i kto go reprezentuje na terenie Polski.
Jeśli wynika to z umowy - towarzystwo ubezpieczeniowe powinno zapewnić poszkodowanemu właścicielowi polisy noclegi podczas przymusowego pobytu w hotelu, wyżywienie a także pokryć koszty leczenia a nawet transport zastępczy do Polski. W zależności od zapisów w polisie, uszkodzony pojazd może być przetransportowany do kraju albo naprawiany na miejscu.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam