Jeżeli wyjątkowo drażni cię partner i miewasz katastroficzne wizje dotyczące końca waszego związku – zanim wybuchnie awantura, sprawdź czy to nie nadchodząca miesiączka odpowiada za twoją drażliwość. Kobietą rządzą hormony – to powszechne przekonanie wcale nie jest dalekie od prawdy. czytaj »
Miesiączka się spóźnia, a ciebie nadzwyczaj mocno bolą piersi? Jesteś wyjątkowo rozdrażniona? Pierwsze objawy ciąży bardzo łatwo pomylić z objawami napięcia przedmiesiączkowego. Dlatego niezależnie od tego czy starasz się o dziecko, czy unikasz poczęcia, zanim wpadniesz w panikę bądź euforię, gdy spoźnia ci się okres – przeczytaj ten tekst. czytaj »
Wokół cykli bezowulacyjnych narasta wiele pytań i wątpliwości. Naukowcy twierdzą, że już po 25 roku życia mogą wystąpić cykle bezowulacyjne. Nie da się również ukryć, że brak owulacji lekarze postrzegają jako najczęstszą przyczynę żeńskiej niepłodności. Skąd kobieta może wiedzieć czy wystąpiła u niej owulacja czy też nie?
czytaj »
Nie tylko wokół miesiączki krąży wiele mitów – także wiedza na temat kobiecego cyklu i zachodzących podczas niego procesów bywa niepełna. A przecież to co się dzieje wewnątrz nas dotyczy każdej kobiety. Poznajmy zatem i rozwiejmy pięć najbardziej popularnych mitów dotyczących cyklu menstruacyjnego. czytaj »
Estrogen, to jedna z najbardziej znanych nazw hormonów. Kojarzony z kobietą, z fizycznymi atrybutami kobiecości, chociaż produkowany jest także w organizmie męskim, gdzie jego rola nie jest do końca znana. Estrogeny wpływaja nie tylko na kobiecy cykl, ale także w dużej mierze na samopoczucie.
czytaj »
W informacjach dotyczących stosowania leku nie ma osobnych wskazówek dla kobiet dotyczących dawkowania, a jedynie dla ciężarnych, bądź karmiących piersią. Tymczasem istnieją istotne różnice w przyswajaniu leków przez kobiety w porównaniu do mężczyzn. czytaj »
Wielu ekspertów i lekarzy podkreśla znaczenie właściwej masy ciała w ciąży. Paniom otyłym czy z nadwagą, zaleca się przywrócenie prawidłowej sylwetki przed poczęciem i wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych. Jednakże nie zawsze puszysta przyszła mama ma w sobie tyle wytrwałości i zacięcia by schudnąć, zdarza się też, że ciąża nie jest planowana. czytaj »
Myślisz, że możesz zajść w ciążę jedynie przez 2-3 dni w miesiącu? Uważaj! Plemniki - sprawcy zapłodnienia, są w stanie przeżyć w organizmie kobiety znacznie dłużej, niż mogłoby się wydawać. I choć kobieta jest płodna zaledwie przez 4% swego życia, co jest niewielkim procentem, to jednak zabezpieczaniu się przed niechcianą ciążą poświęcamy sporo czasu. Poznajemy metody antykoncepcji, staramy dopasować je do siebie, swojego organizmu i stylu życia. czytaj »
Aby przygotować się do ciąży, musimy zadbać o własne ciało i.. umysł. Planowanie ciąży może pomóc przygotować nam się na ten bardzo ważny etap, zdrowiej przejść przez niego, szybciej i łatwiej odzyskać formę po porodzie. Świadome planowanie to także minimalizowanie ryzyka powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych twojego dziecka. czytaj »