Gorące napoje - przepisy na zimę
Wracając z zimowego spaceru, nie ma nic przyjemniejszego niż rozgrzewający napój. Wzbogacony przyprawami, bitą śmietaną, kandyzowaną pomarańczą czy kroplą alkoholu to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Poniżej znajdziesz kilka przepisów.
Herbata z imbirem
Sposób przygotowania I.
Z korzenia imbiru odetnij półcentymetrowy kawałek, a następnie rozdrobnij go w moździerzu. W garnuszku zagotuj pół litra wody, dodaj imbir i gotuj przez następne 3 minut. W tak przygotowanym wywarze zaparz herbatę (z torebki lub liściastą) i gotuj jeszcze przez 5 minut. Kolejne 5 minut trzymaj napój pod przykryciem. Na koniec możesz posłodzić miodem albo brązowym cukrem.
Sposób przygotowania II.
Zagotuj 4 filiżanki wody, a podczas wrzenia dodaj szczyptę startego imbiru. Przykręć płomień i gotuj pod przykryciem ok. 15-20 minut. Zalej wywarem ulubioną herbatę (najlepiej przez sitko). Możesz dodać miodu i cytryny.
Imbir ma wiele dobroczynnych właściwości, m.in.: silnie rozgrzewa i pobudza krążenie, działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie, poprawia koncentrację, ma działanie przeciwwymiotne, zmniejsza wydzielanie kwasów żołądkowych.
Rozgrzewający napój cytrynowo-miodowo-imbirowy
Sposób przygotowania I.
Cytrynę przekrój na pół i wyciśnij z niej cały sok (usuń pestki). Do kubka włóż łyżkę ulubionego miodu i kawałek imbiru (ok. 1 cm). Wszystkie składniki zalej przegotowaną, ale nie wrzącą wodą. Trzymaj pod przykryciem przez kilka minut.
Sposób przygotowania II.
Imbir obierz i pokrój na drobniejsze cząstki, a następnie włóż do miseczki i zalej niewielką ilością gorącej wody - przykryj spodkiem i odstaw na 10 minut. Do wysokiej szklanki wlej sok z połowy cytryny i 2 łyżki miodu - zalej ciepłą wodą w takiej ilości, by wypełniła połowę szklanki. Stale mieszając, uzupełnij całość wcześniej przygotowaną wodą imbirową oraz gorącą wodą.
Cytryna działa odkażająco i jest doskonała przy wszelkiego rodzaju infekcjach. Miód zawiera substancje antybakteryjne i łagodzi objawy przeziębienia.
Kawa z chili i czekoladą
Sposób przygotowania I.
Na niewielkim ogniu rozpuść kilka kostek gorzkiej czekolady w 50 ml słodkiej śmietanki. Dodaj rozkruszone chili "ptasie oko". Na koniec dolej świeżo zaparzoną kawę. Napój możesz osłodzić lub udekorować bitą śmietaną.
Sposób przygotowania II.
Zaparz kawę i wlej ją do filiżanki. 4 łyżki mleka skondensowanego niesłodzonego połącz ze szczyptą cynamonu oraz brązowym cukrem (wedle upodobania) - ubijaj mikserem przez ok. 3 minuty. Nałóż piankę z mleka na kawę i posyp odrobiną sproszkowanej papryczki chili. Całość oprósz startą gorzką czekoladą.
Papryczka chili przyspiesza metabolizm, a nawet zapobiega powstawaniu komórek tłuszczowych. Błyskawicznie rozgrzewa. W ciemnej czekoladzie jest mnóstwo flawonoidów, które wspomagają układ odpornościowy i chronią przed nowotworami.
Grzane piwo
Sposób przygotowania I.
Pół litra piwa wlej do rondelka, dodaj 5 goździków i 2 plasterki pomarańczy. Gdy piwo się podgrzeje, przelej je do szklanki (najlepiej przez sitko). Nabij plasterek pomarańczy 2 goździkami i udekoruj nim gorący napój.
Wypróbuj także przepis na grzane piwo z goździkami, cynamonem i żółtkami oraz grzane piwo ze skórką pomarańczy.
Nic tak nie rozgrzewa, jak gorący alkohol z przyprawami.
Grzane wino
Sposób przygotowania I.
Butelkę czerwonego wytrawnego lub półsłodkiego wina wlej do garnka, a następnie dodaj ulubione przyprawy (np.: goździki, cynamon, imbir, gałkę muszkatołową, wanilię, skórkę pomarańczową lub cytrynową). Podgrzewaj napój pod przykryciem uważając, by się nie zagotował.
Polecamy również grzane wino wg przepisu skandynawskiego.
Takie napój skutecznie rozgrzewa, przynosi ulgę mięśniom i doskonale odpręża.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam