Jak pozbyć się starego sprzętu elektronicznego
Po pewnym czasie każde urządzenie nadaje się do wyrzucenia - albo jest zepsute i naprawa jest kompletnie nieopłacalna, albo nie jesteśmy w stanie znaleźć żadnego chętnego nabywcy.
Obecnie wyrzucanie urządzeń elektronicznych wraz z innymi odpadami jest zabronione. Zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne powinny być oddane do specjalnego punktu zbiórki, które są prowadzone przez sprzedawców sprzętu elektronicznego, a także przez gminy.
Urządzenia objęte taką zbiórką noszą specjalne oznaczenie:
Przepisy które to regulują są wspólne dla całej Unii Europejskiej i mają na celu ochronę środowiska oraz recykling urządzeń.
Zbieraniem zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego mogą się zajmować:
- gminne jednostki organizacyjne prowadząca działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych,
- firmy prywatne, które posiadają odpowiednie zezwolenie,
- detaliczni i hurtowi sprzedawcy sprzętu elektronicznego.
Zgodnie z ustawą obowiązującą od początku 2006 roku detaliczni i hurtowi sprzedawcy sprzętu elektronicznego mają obowiązek nieodpłatnie przyjąć zużyte urządzenie. Odbywa się to na zasadzie "jeden za jeden", co oznacza, że przyjmowany jest sprzęt tego samego rodzaju oraz w tej samej ilości, co sprzęt zakupiony. Zazwyczaj oddając sprzęt powinniśmy okazać rachunek z tego sklepu potwierdzający zakup takiego urządzenia.
W dużych sklepach sprzedających elektronikę można jednak zauważyć, że mało kto z obsługi przejmuje się zwracanym sprzętem elektronicznym, tzn. przyjmują wszystko nie zwracając uwagi na paragony potwierdzające zakup jakiegokolwiek sprzętu.
W wielu miastach regularnie prowadzone są akcje zbiórki podczas których można bez żadnych opłat zostawić zużyty sprzęt elektroniczny - informacje o takich punktach i zbiórkach można znaleźć w urzędach gminy i na stronach internetowych miast.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam