Jak przygotować się do porodu?
Poród to wspaniałe doświadczenie w życiu kobiety, do którego należy się odpowiednio przygotować zarówno fizycznie jak i psychicznie. Oto wskazówki jak to zrobić.
COŚ DLA CIAŁA
Szkoła rodzenia
Podstawowym założeniem szkoły rodzenia jest fizyczne jak i psychiczne przygotowanie uczestników zajęć do aktywnego udziału w porodzie a także zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w przełomowych godzinach życia. Na zajęcia mogą uczęszczać same kobiety bądź pary - jest to szczególnie ważne dla osób, które zdecydowały się na poród rodzinny. W szkole rodzenia przyszła mama poznaje ćwiczenia ogólnorozwojowe i relaksacyjne, ćwiczenia poporodowe, uczy się prawidłowego oddychania i parcia a także masażu, poznaje techniki karmienia i pielęgnacji dziecka. W wielu szkołach rodzenia praktykuje się również techniki z zakresu jogi i medytacji. Uczestnictwo w takich zajęciach ma jeszcze jedną zaletę - daje możliwość nawiązania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń między uczestnikami.
Masaż krocza
Aby uniknąć nacięcia lub pęknięcia krocza w trakcie porodu, warto je regularnie masować, począwszy od 34 tygodnia ciąży. Dzięki temu zmiękczy się tkanka krocza i zwiększy jej elastyczność; skóra będzie bardziej ukrwiona i rozciągliwa - to bardzo dobry sposób, aby przygotować się do porodu. Nawet w przypadku pęknięcia krocza, rany po porodzie będą szybciej się zagoją niż po jego nacięciu.
Jak wykonać masaż krocza?
Najlepiej wieczorem, po kąpieli; masaż powinien trwać ok. 10 minut. Należy wygodnie się położyć i wprowadzić czysty kciuk do pochwy na głębokość ok. 2 cm; po czym delikatnie rozciągać te okolice w kierunku odbytu. Należy uciskać ścianę pochwy i wykonywać ruch zgodny ze wskazówkami zegara (od godziny 3.00 do 9.00 i z powrotem). Następnie należy masować obszar pomiędzy wejściem do pochwy a odbytem (z zewnątrz jak i od wewnątrz). Do takiego masażu warto użyć naturalnego olejku, np.: migdałowego, z kiełków pszenicy lub z dziurawca.
COŚ DLA UMYSŁU
Poród obciąża fizycznie jak i psychicznie ciało kobiety. W okresie ciąży i po porodzie w umyśle kobiety zachodzi wiele zmian, dlatego oprócz przygotowania pod względem fizycznym, ważna jest również kondycja emocjonalna kobiety. To właśnie od psychicznego nastawienia zależy to, jak będzie wyglądał poród. Panowanie nad emocjami w takiej chwili może być bardzo trudne - kobieta jest nadpobudliwa, może odczuwać lęk o dziecko. Mimo wszystko należy panować nad tymi uczuciami i myśleć pozytywnie: "Wszystko będzie dobrze", "Dam radę". Duża rolę przez cały okres ciąży odgrywają najbliższe osoby np.: partner, matka lub przyjaciółka, z którymi można porozmawiać o swoich obawach. Takie wsparcie ma ogromne znaczenie dla przyszłej mamy.
Trening autogenny
Przygotowując się do porodu, warto wykorzystać dostępne techniki relaksacyjne. Jedną z nich jest trening autogenny, który polega na kontrolowaniu częstości i głębokości oddechu oraz rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni. Dzięki tej technice można znaleźć się w stanie głębokiego relaksu - trening znosi bowiem uczucie lęku i poprawia stan emocjonalny. Technikę tę można równie dobrze zastosować po porodzie, aby załagodzić dolegliwości bólowe a także nauczyć sie kontrolować własne doznania.
Przykładowy trening
Należy zdjąć uciskające przedmioty typu: buty, zegarek czy pasek. Następnie położyć się wygodnie, na wznak i zamknąć oczy. Należy skupić uwagę na sobie, zapominając o tym co dzieje się dookoła; następnym krokiem jest zrobienie kilku głębokich oddechów - polegających na wdychaniu i wydychaniu powietrza przez nos. W momencie gdy ciało jest zrelaksowane należy przejść do treningu właściwego a mianowicie:
- Należy powtarzać sobie w myślach: "Czuję się rozluźniona, napawam się ciszą" lub "Czuję jak ogarnia mnie błogi spokój";
- Teraz uwaga powinna być skupiona na prawej ręce. Tym razem powtarzamy następujące zdanie - "Czuję jak moja prawa ręka staje się coraz cięższa" - i tak do momentu, aż faktycznie poczujemy że stała się całkowicie rozluźniona. Następnie to samo ćwiczenie należy wykonać, przenosząc uwagę po kolei na: lewą rękę, nogi, twarz, brzuch, kark, ramiona, biodra.
- W momencie pełnego relaksu należy zająć się stroną emocjonalną i uspokoić umysł. Trzeba sobie powtarzać: "Napełnia mnie wewnętrzna harmonia i spokój, mój umysł jest wyciszony, nie myślę o otaczającym mnie świecie".
- Po treningu należy poleżeć jeszcze kilka minut w bezruchu, z zamkniętymi oczami nie myśląc o niczym. Ważne jest aby w tej chwili poczuć, że umysł i ciało to jedność.
- Przed otworzeniem oczu, należy powiedzieć: "Jestem w pełni zregenerowana, czuję jak pozytywna energia przepływa przez całe moje ciało. Jestem gotowa do działania!".
- Na koniec należy się powoli przeciągnąć, otworzyć oczy i wstać.
Muzykoterapia
W przypadku ciężarnej kobiety, muzyka oddala negatywne emocje i poprawia jej stan psychofizyczny. Miłe dźwięki ponadto, obniżają napięcie mięśniowe i zmniejszają lęk przed porodem; warto jej słuchać przez całą ciążę, chociażby podczas wykonywania ćwiczeń. Istotny jest gatunek muzyki - trzeba dokonać dobrego wyboru, aby nie spowodować większego rozdrażnienia. Muzyka ma koić, ułatwiać oddychanie, rozluźniać ciało i umysł. Pomoże w tym muzyka klasyczna, fortepianowa a także odgłosy natury (np.: śpiew ptaków czy szum drzew).
Kilka dodatkowych wskazówek:
Przed porodem należy skompletować odpowiednie rzeczy. Oczywiście wcześniej należy się dowiedzieć, co trzeba ze sobą zabrać - zwykle informuje o tym lekarz prowadzący, ale można dowiedzieć się osobiście w placówce w której będzie odbywał się poród.
Tuż przed terminem porodu, będąc jeszcze w domu, warto ogolić swoje miejsca intymne - w ten sposób uniknie się wstydu i stresującej sytuacji w szpitalu.
Kobieta w trakcie porodu potrzebuje dużo siły a tej może dodać jej krzyk a właściwie jęk, przypominający dźwięk wydawany podczas orgazmu. Powinien zatem przypominać odgłosy wydobywające się z sypialni a nie z sali tortur. Jęcząc, postękując podczas wydechu powietrza, można rozluźnić górną część ciała oraz mięśnie krocza. Konstruktywny krzyk powinien więc ułatwić poród.
POWODZENIA!!!
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam