Jak wyglada poród w wodzie?
![+](/i/comments.png)
![](/i/r0.gif)
Poród w wodzie staje się coraz bardziej popularny, ale nie każda kobieta może się na niego zdecydować ze względu na pewne przeciwwskazania. Poniżej znajdują się wskazówki, jak przebiega akcja porodowa w wodzie i jakie są jej zalety.
Przebieg porodu
Poród odbywa się w odpowiednim pomieszczeniu, w którym znajduje się duża (najczęściej okrągła) wanna, wyściełana specjalną folią stanowiącą ochronę bakteriologiczną. Wannę wypełnia się solą fizjologiczną wodą o stałej temperaturze 36-37 stopni C (zbyt wysoka, a także zbyt niska temperatura wody może niekorzystnie wpływać na przebieg porodu). Wodę wymienia się na bieżąco, gdyż w trakcie porodu dostają się do niej wody płodowe oraz śluz i krew, a obecność tych wydzielin może sprawiać rodzącej duży dyskomfort. W sali położniczej do porodów wodnych powinien znajdować się kardiotokograf, służący do monitorowania czynności serca rodzącego się dziecka.
Kobieta powinna wejść do wanny, gdy rozwarcie szyjki sięga około 4-5 centymetrów. Immersja wodna oznacza, że przyszła mama będzie rodziła zanurzona w wodzie na głębokość 50-60 centymetrów. Jeśli przebywanie w wodzie hamuje akcję skurczową, najlepiej wyjść z wanny i postać przez jakiś czas w pozycji pionowej. Po chwili powinny wrócić silne i rytmiczne skurcze - bez nich poród nie będzie postępować.
Poród w wodzie przebiega zazwyczaj bardzo szybko i kończy się szczęśliwie, zarówno dla matki jak i dziecka. W porównaniu z tradycyjnymi porodami, nie zachodzi ryzyko infekcji dróg rodnych kobiety. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, dziecko nie ma prawa zachłysnąć się wodą.
Zalety porodu w wodzie
Dla kobiety:
- ciepła woda łagodzi napięcie nerwowo-mięśniowe - jest alternatywnym środkiem do stosowania leków przeciwbólowych lub znieczulenia zzo (zewnątrzoponowego);
- kobieta jest bardziej zrelaksowana, co wpływa na szybsze rozszerzanie się szyjki macicy i krocza;
- rzadziej wykonuje się nacięcie krocza;
- następuje szybsze zstępowanie główki dziecka w kanale rodnym;
- poród w wodzie trwa krócej w porównaniu w tradycyjnym porodem.
Dla dziecka:
- zmniejsza się stres związany ze zmianą środowiska;
- rzadziej występują niedotlenienia płodu;
- oddziaływanie dźwięku i światła nie jest tak intensywne.
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma ryzyka powikłań porodowych, rodzenie w wodzie jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Przeciwwskazania
- Ciąża zagrożona.
- Przedwczesny poród.
- Duże dziecko.
- Wady wrodzone u dziecka.
- Choroby matki, m.in.: nadciśnienie i niedociśnienie, choroby naczyń, choroby skóry, ciężka niedokrwistość, choroby infekcyjne.
Porodu w wodzie nie przeprowadza się również wtedy, gdy istnieje ryzyko martwicy płodu. Kolejnym przeciwwskazaniem jest nieprawidłowe ułożenie płodu.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam