Kiedy można skonsultować się z lekarzem przez telefon?
Obecnie coraz więcej usług dostępnych jest „na odległość”, również tych z sektora medycznego. Przez Internet można już zarezerwować wizytę u lekarza, a w niektórych przypadkach skonsultować wyniki badań lekarskich. Odpowiada to przede wszystkim zapotrzebowaniu osób, które nie chcą czekać w długich kolejkach na fachową poradę specjalisty.
©Wavebreakmedia/Depositphotos.com
Większość z nas korzysta z Internetu w celu sprawdzenia, jakie mogą być przyczyny np. bólu brzucha czy problemów ze skórą. Dostępne są liczne serwisy i fora internetowe, na których można znaleźć różne porady dotyczące zdrowia. Są sytuacje, w których to nie wystarczy i potrzebna jest opinia specjalisty. Chociaż rozmowa na odległość nie zastąpi wizyty w gabinecie lekarskim (m.in. nie umożliwi postawienia diagnozy), w określonych sytuacjach dla wielu pacjentów jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Szybka porada specjalisty bez wychodzenia z domu
Dotyczy to przede wszystkim pacjentów, którzy są zabiegani i nie mają czasu na wizyty w tradycyjnych przychodniach. Nie chcą czekać po kilka miesięcy w kolejce i tracić czasu na dojazdy. To również te osoby, które mogą sobie pozwolić na opłacenie wizyt prywatnych. Mają przez to duże oczekiwania – również w zakresie dostępności lekarza. Rozmowa ze specjalistą przez telefon to często najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców małych miejscowości. Wizyta w gabinecie lekarskim nie raz wiąże się dla nich z daleką podróżą. Szybkość uzyskania porady jest z kolei istotna dla przyszłych mam, które otrzymają niezrozumiały dla siebie wynik badania prenatalnego. Martwią się o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka i nie chcą tracić czasu na czekanie na wizytę w gabinecie lekarskim.
Specjalista „na odległość” wyjaśni wyniki badań i wystawi opinię
Na odległość skonsultujemy przede wszystkim wyniki badań. Przez telefon lub skype z powodzeniem można uzyskać ich wyjaśnienie i otrzymać opinię lekarza. W ten sposób porozmawiamy też na temat choroby genetycznej, która wystąpiła w naszej rodzinie. Dowiemy się wtedy o ewentualnym ryzyku zachorowania przez nas czy nasze dzieci oraz o profilaktyce.
Jak uzyskać poradę przez telefon?
Pierwszym krokiem jest umówienie terminu, w którym lekarz do nas zadzwoni. Wcześniej należy przekazać mu niezbędną dokumentację medyczną, np. mailem. Będzie mógł się z nią zapoznać i przygotować do rozmowy, a my oszczędzimy czas podczas konsultacji. Sama rozmowa trwa zwykle pół godziny, a po jej zakończeniu lekarz może dostarczyć nam opinię dodatkowo drogą mailową.
Tekst powstał we współpracy z Poradnią Genetyczną testDNA, www.poradagenetyka.pl
Polecane strony
- Skuteczna diagnoza to podstawa w leczeniu celiakii
- Rozpoczęcie skutecznego leczenia, wymaga skutecznej diagnozy. Pacjenci nie powinni pozostawać obojętni na zaproponowane im metody, które nie tylko w bezpieczny, ale i dokładny sposób opisują przypadłość. Bóle brzucha, wzdęcia, niska waga ciała oraz brak a
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam