Jakie są objawy i jak walczyć z menopauzą?
Menopauza to etap w życiu kobiety występujący zwykle pomiędzy 45-55 rokiem życia, czyli wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Dla wielu kobiet jest to bardzo trudny czas, związany z dokuczliwymi odczuciami jak np.: wzmożony niepokój i rozdrażnienie, bezsenność czy zaburzenia koncentracji.
Objawy menopauzy to:
- uczucie zmęczenia,
- drażliwość,
- uderzenia gorąca,
- zaburzenia rytmu snu,
- nocne poty,
- depresja,
- osłabienie pamięci,
- uczucie mrowienia,
- bóle głowy,
- bóle mięśni i stawów,
- osteoporoza,
- zmniejszenie libido,
- suchość pochwy,
- zapalenia dróg moczowych,
- nietrzymanie moczu,
- świąd.
Walka z menopauzą
Terapia hormonalna
Najpopularniejszą formą leczenia menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), której celem jest uzupełnienie niedoboru hormonów wytwarzanych przez jajniki. Zastosowanie terapii łagodzi objawy menopauzy - poprawia się samopoczucie i funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Zmniejsza się również ryzyko zachorowania na osteoporozę i miażdżycę.
W zależności od zastosowanej terapii HTZ może mieć też negatywny wpływ na organizm kobiety np.: wzrost ryzyka zachorowalności na raka sutka, szyjki macicy, jelita grubego oraz wystąpienia nadciśnienia tętniczego i choroby zakrzepowej. W trakcie stosowania HTZ mogą też pojawić się zaburzenia równowagi, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, ból i obrzęk kończyn, bóle brzucha, nudności i wymioty, przyrost masy ciała, rumień i świąd.
Fitoestrogeny
Alternatywą dla HTZ jest stosowanie fitoestrogenów - naturalnych związków chemicznych występujących w roślinach, m.in.: w jabłkach, marchwi, soi i czosnku. Ich przyjmowanie poprawia samopoczucia, zmniejsza potliwość, bezsenność i uderzenia gorąca. Tabletki zawierające te substancje dostępne są bez recepty, jednak przed podjęciem leczenia warto skonsultować się z lekarzem.
Dieta
Należy pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków, zwłaszcza śniadań. Zalecana jest rezygnacja z tłustych i kalorycznych potraw na korzyść warzyw i owoców.
Warto wzbogacić dietę o następujące produkty:
Ryby, chudy nabiał i jaja, fasolę, kapustę, brukselkę, ciemne pieczywo i makarony, brązowy ryż, soję, seler, pietruszkę, koper, brzoskwinie, borówki, orzechy, oliwę z oliwek, olej lniany i korzeń żeń-szenia.
Ponadto należy pić dużo wody mineralnej i zielonej herbaty. Na uderzenia gorąca pomoże też napar z mięty, imbiru lub dzikiej róży.
Ograniczenie spożywania kofeiny i alkoholu zmniejszy uczucie narastającego niepokoju, zaś rzucenie palenia ograniczy ryzyko wystąpienia chorób serca i osteoporozy.
Ruch
Jest równie ważny jak dieta. Regularna gimnastyka pozwoli uniknąć przybierania na wadze, zredukuje fale gorąca i poprawi samopoczucie. Dzięki spacerom i ćwiczeniom odpornościowym zmniejszy się ryzyko zachorowania na osteoporozę.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam