Halluksy - jak sobie z nimi radzić?
Halluksy, inaczej paluchy koślawe, są chorobą cywilizacyjną dotyczącą osób dorosłych, przeważnie kobiet. Deformacja stopy w postaci nieestetycznej wypukłości z czasem zaczyna być przyczyną przykrych dolegliwości, m.in.: pieczenia, obrzmienia i bólu. Nieleczone halluksy mogą utrudniać chodzenie i zakup odpowiedniego obuwia.
Przyczyny powstawania halluksów
Główną przyczyną jest noszenie zbyt ciasnego obuwia, szczególnie z wąskimi czubkami i na wysokich obcasach. Stopa w bucie powinna być wygodnie ułożona bez żadnych ucisków powodujących otarcia, co jest szczególnie ważne w przypadku stojąco-siedzącego trybu życia. Inne, możliwe przyczyny powstawania halluksów to: płaskostopie, nieprawidłowa biomechanika stopy, choroby układowe (np.: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca) oraz predyspozycje genetyczne.
Metody leczenia
Sposób leczenia tej choroby jest dobierany indywidualnie i zależy od wieku i stanu zdrowia pacjenta oraz rodzaju dolegliwości bólowych, ale przede wszystkim od stopnia zdeformowania palucha. Przy niewielkim zniekształceniu pomogą ćwiczenia korygujące oraz wkładki ortopedyczne do butów w przypadku płaskostopia poprzecznego, a także specjalne aparaty korekcyjne, tzw. kliny i separatory, które przyczyniają się do wyprostowania dużego palucha. Leczenie zachowawcze jest stosowane tylko w początkowym stadium choroby. Należy wówczas nosić szerokie buty na niskim obcasie.
W przypadku zaawansowanej deformacji stopy konieczna będzie chirurgiczna korekta halluksa. W czasie operacji można przeciąć kość i skorygować zniekształcenie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Jeszcze nie tak dawno, po operacji pacjent miał unieruchomioną nogę w gipsie przez 6 tygodni. Obecnie czas rekonwalescencji jest krótszy, bowiem umożliwia chodzenie już po kilku dniach od zabiegu w specjalnym bucie ortopedycznym. Prawidłowo wykonana operacja i późniejsza rehabilitacja pozwalają pozbyć się halluksów raz na zawsze.
Sposoby zapobiegania
"Lepiej zapobiegać niż leczyć" i w tym przypadku to stwierdzenie jak najbardziej się sprawdza. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, warto zapewnić swoim stopom codzienną pielęgnację, zaczynając od noszenia odpowiednich butów. Zadbaj o to, aby stopy nie były w nich ściśnięte - wybieraj buty z szerszymi noskami, a jeśli już musisz założyć wysokie obcasy, postaraj się aby nie miały więcej niż 5 cm. Nie przebywaj w takich butach dłużej niż 5 godzin dziennie i o ile to możliwe, zmieniaj je w ciągu dnia. Przerwę w pracy wykorzystaj na ćwiczenia rozluźniające stóp, np.: kręć nimi kółka, zginaj i prostuj palce, chwytaj palcami małe przedmioty. Staraj się także utrzymywać prawidłową wagę ciała, gdyż każdy dodatkowy kilogram obciąża Twoje stopy.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam