Czy czekolada jest dobra dla zdrowia?
Większość z nas chętnie sięga po czekoladę, żeby poprawić sobie humor lub urozmaicić codzienne menu. Częste jedzenie tego słodkiego przysmaku ma swoje złe, ale też dobre strony - okazuje się, że tych drugich jest zdecydowanie więcej. Jaki zatem wpływ na zdrowie ma czekolada? O tym przeczytasz w poniższej poradzie.
Wady spożywania czekolady
Zanim sięgniesz po kolejną tabliczkę czekolady, pomyśl o jej właściwościach. Przesadzając z ilością tego smakołyku, podobnie jak z innymi słodyczami, szkodzisz jedynie swojemu zdrowiu. Czekolada zawiera dużo tłuszczu oraz cukru, a więc jest bardzo kaloryczna (najmniej kalorii ma gorzka, a najwięcej mleczna i z orzechami) i prowadzi do otyłości, która z kolei jest najczęstszą przyczyną cukrzycy typu 2. Nadziewana czekolada może szkodzić Twojemu uzębieniu - zbyt często jedzona powoduje próchnicę. Na szczęście istnieją dowody na to, że ten słodki przysmak ma również dobroczynny wpływ na zdrowie.
Korzyści z jedzenia czekolady
Czekolada zawiera substancje, które pozytywnie wpływają na organizm. Przede wszystkim jest to magnez i wapń, ale znajdziesz w niej również sporo miedzi i żelaza oraz witamin: B6, B2, B3, B12, A i E, a także tłuszcz roślinny, który eliminuje zły cholesterol. Zawarta w czekoladzie teobromina pobudza pracę nerek i stymuluje układ nerwowy. A dzięki występującym w niej flawonoidom zwiększa się odporność na infekcje.
Najlepszy wpływ na organizm ma czekolada w gorzkiej odmianie. To właśnie ona łagodzi niepokój i rozjaśnia umysł, a to za sprawą wydzielających się podczas spożywania czekolady - endorfin, zwanych hormonem szczęścia. Spożywaj ją szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy czujesz największy spadek nastroju - czekolada spowoduje przypływ pozytywnej energii. Ze wszystkich dostępnych słodyczy, gorzka czekolada ma najmniejszy wpływ na zły stan Twojego uzębienia, ponieważ zawarte w niej kakao posiada substancje bakteriobójcze.
Jedząc regularnie gorzką czekoladę (dawka lecznicza to 30 gramów/3 kostki dziennie), zmniejszasz ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Musisz wiedzieć, że czekolada zawiera także dużą ilość magnezu i przeciwutleniaczy, które zmniejszają zagrożenie rozwoju choroby nowotworowej. Antyoksydanty, obfitujące w ziarno kakaowe neutralizują wolne rodniki i zapobiegają procesom starzenia się organizmu. Z kolei masło kakaowe znakomicie działa na cerę - na jego bazie powstają różne produkty kosmetyczne. Niektóre salony piękności oferują czekoladową terapię, która przywraca skórze młodość, elastyczność i świeżość.
Unikaj wyrobów czekoladopodobnych. Nie znajdziesz w nich zbyt wielu cennych składników, a wspomagający organizm efekt ich działania jest słabszy i ujawnia się z opóźnieniem. Jeśli zatem nie możesz oprzeć się czekoladzie, a chcesz by pozytywnie wpływała na Twoje zdrowie - wybieraj tę dobrą, najlepiej ciemną i gorzką. Wystrzegaj się spożywania tego smakołyku, jeśli cierpisz na niewydolność nerek, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze krwi lub cukrzycę.
Najzdrowsza jest więc gorzka czekolada, gdyż zawiera najmniej cukru a najwięcej kakao. Taką powinieneś spożywać najczęściej, ale nic się nie stanie jeśli od czasu do czasu zjesz kilka kostek czekolady z orzechami lub owocami - w ten sposób dostarczysz organizmowi wiele korzystnych dla zdrowia tłuszczów roślinnych oraz antyoksydantów.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam