Co na grypę żołądkową?
Poradopedia.pl | | 0 | Ocena: (głosy: 0)
Grypa żołądkowa to inaczej zapalne schorzenie przewodu pokarmowego, którego główną przyczyną są wirusy (zwłaszcza rotawirusy, ale też norowirusy i adenowirusy).
Do infekcji dochodzi najczęściej poprzez kontakt z zanieczyszczonymi warzywami i owocami, a także w wyniku korzystania z brudnych naczyń oraz ręczników, których używały osoby zakażone. Przyczyną choroby może być również picie zanieczyszczonej wody i bezpośredni kontakt z chorym.
Wśród objawów grypy żołądkowej przeważają:
- gorączka (u dzieci nawet do 40 stopni C),
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- ogólne osłabienie,
- jadłowstręt.
Jak leczyć?
W przypadku tego schorzenia najgroźniejsze jest odwodnienie organizmu. Wymioty i biegunka powodują szybką utratę płynów, dlatego nawet mimo torsji nie powinieneś rezygnować z picia.
Domowe sposoby łagodzenia dolegliwości:
- uzupełniaj na bieżąco utracone przez wymioty i biegunkę płyny za pomocą: niegazowanej wody mineralnej, herbaty, naparów z rumianku i koperku. Unikaj natomiast mleka oraz nierozcieńczonych soków i wszelkich napojów gazowanych - mogą one nasilać objawy choroby;
- uzupełniaj elektrolity za pomocą dostępnych w aptece preparatów wieloelektrolitowych;
- ochraniaj florę bakteryjną przewodu pokarmowego za pomocą jogurtów i probiotyków o udokumentowanym działaniu. Nie musisz wprowadzać drastycznych zmian w sposobie żywienia, nie mniej jednak powinieneś unikać produktów, które obciążają żołądek a jeśli doszło do odwodnienia - leczenie rozpocznij od intensywnego nawadniania (przez maksymalnie 4 godziny, któremu towarzyszy głodówka), a następnie wróć do normalnych nawyków żywieniowych;
- gorączkę możesz obniżać za pomocą środków dostępnych w aptece bez recepty. Aby szybciej wrócić do pełni sił, możesz przyjmować tabletki z ibuprofenem - rozpuszczone w przegotowanej, ciepłej wodzie.
Kiedy do lekarza?
- U osób dorosłych, cieszących się niezłym zdrowiem, wszystkie objawy choroby przechodzą samoistnie po kilku dniach, z reguły bez żadnych powikłań. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują w ciągu 2-3 dni lub są wyjątkowo silne, powinieneś zakończyć kurację domową i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
- Grypa żołądkowa może być szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych, dlatego w przypadku bardzo obfitych biegunek lub wymiotów, powinieneś wezwać pogotowie lub udać się z chorym do szpitala. W takiej sytuacji jedynie lekarz pierwszego kontaktu, po dokładnym zbadaniu i ocenie stanu zdrowia, wybierze najlepszą metodę leczenia.
- Silne wymioty i biegunki zwiększają ryzyko odwodnienia i związane z nim zaburzenia elektrolitów. Jeśli więc mocno zwracasz a biegunka jest dotkliwa, skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń na pogotowie - konieczne może okazać się uzupełnienie płynów za pomocą kroplówki.
- Pomoc medyczna jest konieczna, gdy chory z osłabienia traci przytomność lub nie może samodzielnie się poruszać - wówczas nie ma co czekać, musisz dzwonić na pogotowie.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam