Jak przechowywać drugie śniadanie latem?
Słońce, wysoka temperatura, wilgotne powietrze, czyli lato w pełni. O tej porze roku przygotowujemy lekkie, zdrowe przekąski, cieszymy się smakiem i zapachem świeżych, sezonowych owoców i warzyw. Jak zatem prawidłowo przechowywać żywność latem?
Słońce, wysoka temperatura, wilgotne powietrze, czyli lato w pełni. O tej porze roku przygotowujemy lekkie, zdrowe przekąski, cieszymy się smakiem i zapachem świeżych, sezonowych owoców i warzyw. Chętnie organizujemy pikniki i wypady za miasto, jemy w parku i nad wodą. Planując posiłek poza domem warto pamiętać, aby w odpowiedni sposób zapakować jedzenie, np. w lunch bag. Tylko prawidłowe przechowywanie żywności gwarantuje zachowanie jego walorów smakowych i zdrowotnych oraz pozwoli czerpać radość z jedzenia, o czym przypominają organizatorzy programu „Śniadaniowa Klasa”.
Światło, temperatura, wilgoć i dostęp tlenu z powietrza, to główne czynniki wpływające na trwałość przechowywanych produktów.
Wysoka temperatura w upalne dni oraz światło słoneczne to najwięksi wrogowie żywności - sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych bakterii, grzybów i pleśni. Niszczą niektóre witaminy i białka, powodując spadek wartości odżywczych, zmiany w smaku i wyglądzie produktów - wyjaśnia Julita Dudicz, dietetyk - Duży wpływ na pogorszenie jakości artykułów spożywczych ma także woda. Im jej więcej, tym szybciej przebiegają reakcje chemiczne oraz rozwijają się drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie wysuszyć żywność przed włożeniem do plastikowych pojemników, torebek foliowych czy lodówki.
Jak zatem przechowywać np. drugie śniadanie latem?
Planując letni posiłek poza domem warto pomyśleć o odpowiednim zapakowaniu jedzenia. Plastikowy pojemnik, folia aluminiowa i papier pergaminowy pozwolą na przetransportowanie kanapki w nienaruszonym stanie. Nie ochronią jednak przed wysoką temperaturą w upalny, letni dzień. Dlatego lepszym wyborem są specjalnie pojemniki - torby termoizolacyjne, tzw. lunch bagi. Nowoczesne wersje tego „śniadaniowego pudełka” posiadają miejsce na specjalne wkłady chłodzące, które sprawią, że posiłki zachowają swój smak i właściwości odżywcze przez wiele godzin.
To, w czym przewozimy drugie śniadanie do pracy czy na wycieczkę ma tak samo duże znaczenie dla naszego zdrowia, jak i produkty, z których komponujemy pełnowartościowe posiłki - mówi Małgorzata Sienkiewicz, Dyplomowany Technolog Żywności, specjalista z Zakładów Tłuszczowych „Bielmar”, organizator akcji Śniadaniowa Klasa - Dzięki trwałemu i estetycznemu wykonaniu, lunch bagi doskonale sprawdzają się jako pojemniki śniadaniowe i piknikowe. Zmieści się w nich zarówno kanapka, owoc, jogurt czy woda mineralna. Co więcej, niewielkie rozmiary nie przeszkodzą w zabraniu posiłku na wycieczkę pieszą lub rowerową, a eleganckie opakowanie sprawi, że lunch bag będzie modnym dodatkiem.
Drugie śniadanie szczególnie w lecie wymaga odpowiedniego przechowywania, dlatego w ramach programu „Śniadaniowa Klasa” powstała limitowana edycja torebek śniadaniowych z filcu z wkładami chłodzącymi. Jedną z nich otrzymała ambasadorka akcji - Anna Popek, natomiast pozostałe będzie można otrzymać podczas warsztatów kulinarnych dla dzieci i rodziców, organizowanych w ramach akcji oraz podczas konkursów na fanpage akcji: www.facebook.com/SniadaniowaKlasa.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam