Jak wybrać liceum?
Wybór odpowiedniego liceum to jedna z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Reforma szkolnictwa przeprowadzona w 1999 roku daje możliwość nauki w trzyletnim liceum ogólnokształcącym lub trzyletnim liceum profilowanym, czyli szkołach ponadgimnazjalnych.
Jak więc wybrać odpowiednie liceum?
- Najważniejsze, by był to Twój świadomy wybór; nie można ulegać presji otoczenia ani panującej modzie (moda zawsze przemija, a nauka powinna sprawiać Ci przyjemność i stanowić inwestycję na przyszłość).
- Zastanów się, co Cię tak naprawdę interesuje i jakie są Twoje ulubione przedmioty (których lubisz się uczyć najbardziej, a z którymi sobie nie radzisz).
- Liceum profilowane związane jest z nauką zawodu, ale jednocześnie przygotowuje Cię do matury. Jeśli taka szkoła Cię interesuje; masz do wyboru jeden z profili - każde liceum oferuje zazwyczaj kilka z poniższych:
- ekonomiczno-administracyjny
- zarządzanie informacją
- usługowo-gospodarczy
- socjalny
- transportowo-spedycyjny
- rolniczo-spożywczy
- mechaniczny
- elektroniczny
- elektrotechniczny
- kreowanie ubiorów
- kształtowanie środowiska
- chemiczne badanie środowiska
- leśnictwo i technologia drewna
4. Jeśli wahasz się z decyzją odnośnie konkretnego profilu nauczania, wybierz liceum ogólnokształcące – przygotuje Cię do kontynuowania nauki na różnych kierunkach studiów i dodatkowo zyskasz czas na zawodowe ukierunkowanie się.
5. Szkoły ponadgimnazjalne organizują drzwi otwarte dla wszystkich zainteresowanych, warto więc pójść na takie spotkanie i przyjrzeć się bliżej szkole i jej ofercie edukacyjnej.
6. Zwróć uwagę na zajęcia dodatkowe a także naukę języków obcych (jest to szczególnie ważne w szkole maturalnej).
7. Nie wybieraj bardzo licznych szkół; nauka w przeładowanych klasach nie jest satysfakcjonująca, zwłaszcza dla ambitnych uczniów - masz mniejszy kontakt z nauczycielem i słabsze możliwości na wykazanie się; poza tym - im więcej osób, tym większe szanse na kontakt ze zjawiskami patologicznymi (kradzieże, narkotyki, itp.).
8. Odległość jaką będziesz pokonywać każdego dnia do szkoły jest ważna, lecz nie powinna być czynnikiem decydującym o Twoim wyborze (lepiej poświęcić czas na dojazdy w zamian za dobre wykształcenie).
9. Porozmawiaj ze znajomymi lub absolwentami wybranej przez Ciebie szkoły – informacja z pierwszej ręki to źródło wiarygodności.
10. Sprawdź rankingi liceów publikowane co roku przez różne media - np. Perspektywy i Rzeczpospolitą.
Polecane strony
- Ranking liceów ogólnopolskich
- Ranking liceów ogólnopolskich
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam