Jak wybrać rolki?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Rolki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób dorosłych jak i dzieci, a jazda na nich jest najpopularniejszym sportem w miastach. Zakup rolek wcale nie jest prosty i zależy od wielu czynników, m.in.: stopnia zaawansowania użytkownika i rodzaju jazdy.

Istnieje kilka rodzajów rolek i każdy z nich przeznaczony jest do innej jazdy. Oto one:

Rolki dla dzieci i młodzieży

Dzięki odpowiedniej regulacji rolki te rosną wraz ze stopą dziecka i umożliwiają komfortową jazdę przez cały okres dorastania. Łatwa obsługa sprawia, że dziecko będzie mogło samo zmieniać rozmiar rolek.

Rolki rekreacyjne i do jazdy fitness

Rolki rekreacyjne przeznaczone są dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem. Są nieco wolniejsze od rolek do jazdy fitness, w związku z tym nauka jazdy na nich jest bezpieczniejsza. Rolki rekreacyjne posiadają kółka maksymalnie o wymiarze 74 mm i twardości 82A; natomiast łożyska od ABEC1-ABEC7. Z kolei rolki do jazdy fitness mają za zadanie poprawić kondycję fizyczną użytkownika. Ta grupa rolek posiada kółka o wymiarze od 76-90 mm i twardości 78-84A, co sprawia że są idealne do jazdy na płaskim terenie. Łożyska powinny mieć oznakowanie od ABEC5-ABEC9.

Rolki do hokeja

Są mocne i dynamiczne. Często posiadają wentylowane buty, kółka odporne na ścieranie i krótką ramę. Kółka do tych rolek różnią się od siebie rozmiarami i twardością w zależności od zastosowania (np.: kółka bramkarskie są mniejsze) oraz typu nawierzchni (np.: asfalt czy drewno). 

Rolki do jazdy terenowej

Rolki ze specjalną szyną i kółkami przeznaczone są do jazdy terenowej (m.in.: po leśnych ścieżkach czy po piasku) czyli tam, gdzie nie da się jeździć się zwykłymi rolkami. Najczęściej posiadają duże kółka - o średnicy 15 cm i łożyska minimum ABEC-5.

Rolki do jazdy agresywnej

Sprzęt dla zaawansowanych użytkowników; jednak jak się okazuje wielu z nich rozpoczyna naukę właśnie na tym rodzaju rolek. Są bardzo mocne, posiadają wzmocnienia i osłony, które umożliwiają jazdę i skoki po murkach, poręczach, podjazdach. Mają twarde kółka (88-101A) o wymiarze od 50-62 mm i łożyska oznakowane od ABEC-3 w górę.

Dodatkowe wskazówki:

Aby jazda na rolkach była w pełni bezpieczna należy zakładać kask i ochraniacze:

  • kask musi być dobrze dopasowany do głowy, ale nie może być za ciasny;
  • ochraniacze powinny być wyposażone w paski mocujące i tzw. "rękaw" - będą wtedy lepiej trzymały się na rękach i nogach.

Warto zwrócić uwagę na zapięcia rolek. Niektóre modele posiadają zatrzaski na całej długości; inne mają sznurówki a zatrzask jedynie na samej górze, nad kostką. Lepszym rozwiązaniem jest wybór tych drugich, w których zatrzask dobrze mocuje rolkę wokół nogi a sznurówki dodatkowo dopasowują rolkę do stopy. 

Materiały z jakich wykonane są rolki powinny zapewniać dobrą wentylację stóp.

Początkujący użytkownicy nie muszą wybierać rolek z najwyższej półki, powinni jednak zwracać uwagę na to żeby rolki posiadały wygodne buty i zapięcia.

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady