Jak odwołać się od mandatu?
Wystawienie mandatu to kara za popełnienie wykroczenia. Jak postąpić w przypadku otrzymania mandatu karnego, z którego słusznością się nie zgadzamy?
Zgodnie z Ustawą z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. z 2001 r. Nr 106 poz. 1148), osoba ukarana mandatem karnym może złożyć wniosek do sądu o jego uchylenie. Sądem właściwym orzekającym o uchyleniu prawomocnego mandatu karnego jest sąd rejonowy (grodzki), na którego terenie działania został wystawiony mandat.
Należy tego dokonać w ciągu 7 dni od momentu pokwitowania odbioru (uprawomocnienia się) mandatu. Za okoliczności złożenia odwołania można podać m.in.: fakt nałożenia kary za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie, czyli taki który nie wypełnia znamion wykroczenia. Uchylenie prawomocnego mandatu stanowi nadzwyczajny środek zaskarżenia.
Jeśli z jakiegoś powodu nie zdążymy złożyć wniosku o uchylenie mandatu w terminie ustawowym – 7 dni, wówczas można wnioskować o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności. Od czasu ustania określonej przyczyny, mamy 7 dni na złożenie w/w wniosków. Składamy bowiem dwa wnioski – zarówno o uchylenie mandatu jak też o przywrócenie terminu.
Sąd orzeka o uchyleniu mandatu na posiedzeniu, w którym również osoba ukarana ma prawo wziąć udział i kończy się wydaniem postanowienia. W zależności od wyniku postępowania, będzie to postanowienie o uchyleniu prawomocnego mandatu karnego lub też odmowa o jego uchyleniu.
W momencie uchylenia mandatu, sąd orzeka także o zwrocie uiszczonej grzywny jeśli takowa już nastąpiła, chyba że czyn zarzucany sprawcy wyczerpuje znamiona wykroczenia lub przestępstwa skarbowego – wówczas zapłacona wcześniej kwota mandatu zostaje zabezpieczona na poczet grożących środków karnych oraz kosztów
postępowania.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam