Jak zwiększyć motywację?

Iza_B  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Motywacja to nic innego jak gotowość do podjęcia się pewnego zadania, wynikająca z pobudek psychicznych i fizjologicznych. Cały proces motywacji złożony jest z wielu pojedynczych motywów, które pobudzają lub też powstrzymują działania człowieka.

Oto wskazówki, które pomogą Tobie zwiększyć motywację do działania:

  1. Najważniejszy jest cel - dążąc do jego realizacji pomyśl sobie o wynikach końcowych, satysfakcji i korzyściach jakie wówczas mogą Cię czekać. W ten sposób szybciej zabierzesz się do działania a Twoim motywatorem niech będą właśnie owe rezultaty. Możesz również pomyśleć o zafundowaniu sobie miłego upominku w zamian za osiągnięcie zamierzonego celu; nic tak mocno nie motywuje jak wizja otrzymania
    nagrody za poniesiony wysiłek.
  2. Spróbuj sobie wyobrazić to co masz do zrobienia i jak mógłbyś poczuć się w momencie odniesienia sukcesu, Twoja wyobraźnia z pewnością pobudzi Cię do działania, a widziane obrazy staną się rzeczywistością.
  3. Na początku bierz sobie za cel prostsze zadania, wymagające krótszego czasu realizacji. Jeśli Ci się uda, stawiaj sobie coraz wyższe poprzeczki wydłużając przy tym czas oczekiwania na rezultaty. Obok motywacji powinieneś bowiem wykazać się również dużą cierpliwością i systematycznością w dążeniu do celu, tylko wtedy będziesz miał szansę odnieść sukces.
  4. Działaj zdecydowanie – jeśli coś Ci podpowiada, że powinieneś się wziąć do działania, to tak zrób. Nie czekaj i nie odkładaj założonego sobie celu na później, bo prawdopodobnie nigdy go nie zrealizujesz.
  5. Jeśli Twój cel jest złożony i wymaga wykonania wielu różnych zadań (etapów) - stwórz plan działania (najlepiej w formie pisemnej), który pozwoli Ci punkt po punkcie zbliżać się do zamierzonych wyników końcowych.
  6. Aby Twoje działania nie zostały zakłócone w sposób niepożądany, uprzedź domowników i przyjaciół o planach jakie zamierzasz realizować, dzięki temu będziesz mógł całkowicie skoncentrować się na określonym działaniu.
  7. Nie zniechęcaj się pierwszymi porażkami. Każde niepowodzenie może nauczyć Cię czegoś nowego, jeśli nawet nie uda się za pierwszym razem będziesz mógł wprowadzić inną (metodą prób i błędów) technikę działania.
  8. Nie wstydź się poprosić o pomoc w razie niepowodzenia, porażki czy chwilowego załamania. Wsparcie bliskich to połowa sukcesu w osiąganiu zamierzonych celów.
  9. 9. Wykaż się odpowiedzialnością i traktuj swój cel bardzo poważnie. Pamiętaj, że jedyną osobą która musi wziąć się do działania jesteś Ty. Nikt inny tego za Ciebie nie zrobi.
  10. Jeśli czujesz zmęczenie i wypalenie organizmu – zwolnij! Cel do którego dążysz jest bardzo ważny, ale najważniejszy w tym wszystkim jesteś Ty. Pozwól na chwilę odetchnąć swojemu organizmowi – spotkaj się z przyjaciółmi, odpocznij, zrelaksuj się, by mieć siłę doprowadzić do końca to co już zacząłeś.

Powodzenia!

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady