Jak wybrać zawód?
"Jak dorosnę, będę strażakiem", "Chcę być piosenkarką", "Pójdę na studia medyczne", itd. Niektórzy z nas już od dziecka wiedzą, kim zostaną w przyszłości i konsekwentnie do tego dążą. Pozostali wybierają szkoły/studia pod wpływem impulsu, panującej mody, a później przez kilkanaście czy też kilkadziesiąt lat "męczą się" i żałują swojej decyzji z przed lat. Wybrany zawód powinien być przede wszystkim zgodny z naszymi pragnieniami i tym, na czym najbardziej nam zależy.
Przy wyborze zawodu, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- szansę zdobycia pracy w wymarzonym zawodzie,
- sytuację na lokalnym (krajowym) rynku pracy,
- listę zawodów z przyszłością (deficytowych).
Nim zapadnie ostateczna decyzja, należy sprawdzić zapotrzebowanie na dany zawód. Bardzo pomocne mogą okazać się informatory o sytuacji na rynku pracy oraz raporty z monitoringu zawodów nadwyżkowych i deficytowych (dostępne są na stronach internetowych Urzędów Pracy).
I odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
- Kim jestem dzisiaj? (w szkole o jakim profilu się uczę, jaki kierunek studiuję, jakie kwalifikacje już posiadam);
- Jaki/jaka jestem? (otwarty/-a na ludzi, chętny/-a do pomocy, stanowczy/-a, żądny/-a władzy, nastawiony/-a na sukces, itp.);
- Jakie są moje najmocniejsze strony? (jestem bardzo dobry/-a z matematyki, szybko uczę się języków obcych, mam piękną barwę głosu, wygrywam wszystkie konkursy literackie, itp.);
- Czy chciał(a)bym, aby moja praca zapewniała mi?: stabilność, spokój, ciągłą zmianę otoczenia, szerokie kontakty z ludźmi, możliwość nieustannego rozwoju, wysokie zarobki, itp.
Poznanie zawodów
Wyobrażenia o danym zawodzie oraz własne oczekiwania, warto skonfrontować z rzeczywistością. Specyfikę, wymagania oraz zakres obowiązków można sprawdzić na wiele sposobów. Jednym z nich - chyba najprostszym i najbardziej wiarygodnym, jest "wywiad" wśród znajomych, którzy wykonują pracę na podobnym stanowisku. Innym sposobem jest odbycie szkolnych praktyk albo stażu w ramach studiów, a jeszcze innym - szukanie informacji i opinii o różnych zawodach na forach internetowych.
Test kompetencji zawodowych
W Internecie można znaleźć darmowe testy preferencji zawodowych. Sprawdzają naszą osobowość i umiejętności, identyfikują najmocniejsze strony i atuty, dokładnie analizują nasze możliwości i oczekiwania zawodowe - z pewnością pomogą (a może utwierdzą) w podjęciu właściwej decyzji.
Powyższe informacje powinny pomóc w wyborze zawodu, a jeśli tak się nie stało - tzn. że trzeba dać sobie więcej czasu na przemyślenia. Warto się udzielać; brać udział w różnych zajęciach dodatkowych; pomyśleć o wolontariacie (to też jest dobra forma zapoznania się z pracą w danym zawodzie); szukać informacji w Internecie, w prasie; rozwijać swoje zainteresowania i robić to, co naprawdę się lubi.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam