Jak korzystać z usług Akademickich Biur Karier?
![+](/i/comments.png)
![](/i/r0.gif)
Akademickie Biura Karier działają na takiej samej zasadzie jak agencje szkoleniowe czy agencje zatrudnienia. Oferują bogaty wachlarz usług związanych z poszukiwaniem pracy przez studentów i absolwentów, a także inne osoby potrzebujące wsparcia w tym zakresie. Usługi te są darmowe.
Biura zrzeszone w Ogólnopolskiej Sieci Biur Karier muszą spełniać określone standardy dotyczące ich funkcjonowania. Poniżej znajdują się wskazówki, jak korzystać z usług Biur Karier i czego można od nich oczekiwać.
Akademickie Biuro Karier to jednostka, dzięki której pewna, zainteresowana grupa odbiorców ma szansę zapoznać się z technikami autoprezentacji i pozyskiwania atrakcyjnych ofert pracy, a także z tworzeniem dokumentów aplikacyjnych (w tym CV i Listu Motywacyjnego).
Podstawowym celem działalności Biur Karier jest aktywizacja zawodowo-edukacyjna studentów i absolwentów. Realizacja tego celu odbywa się poprzez:
- dostarczanie informacji o zmianach zachodzących na lokalnym rynku pracy;
- informowanie o możliwościach podnoszenia wykształcenia i kwalifikacji zawodowych;
- nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z pracodawcami (gromadzenie informacji o firmach działających na lokalnym i regionalnym rynku, organizowanie prezentacji firm na uczelniach, pozyskiwanie ciekawych ofert pracy);
- współpracę z lokalnymi i regionalnymi instytucjami, zajmującymi się pośrednictwem pracy (organizowanie spotkań z przedstawicielami tych instytucji, organizowanie szkoleń i prezentacji, pozyskiwanie ciekawych ofert pracy).
Akademickie Biura Karier organizują grupowe warsztaty aktywizujące dla studentów i absolwentów. Podczas tych spotkań można zdobyć wiedzę na temat: sporządzania dokumentów aplikacyjnych, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, aktywnych metod poszukiwania pracy i planowania własnej kariery zawodowej. Ponadto, spotkania te dają możliwość przećwiczenia umiejętności typu: komunikacja, kreatywność czy walka ze stresem. Dzięki testom i ćwiczeniom warsztatowym, można poznać swoje możliwości i predyspozycje.
Biura Karier na bieżąco informują swoich klientów (prowadzą ich bazy) o nowych ofertach pracy, stażach i praktykach zawodowych, a także kursach, konferencjach oraz różnych akcjach społecznych. Na stronach internetowych Biur można znaleźć aktualne oferty pracy - ogłoszenia pochodzą od pracodawców, którzy współpracują w uczelniami. Często, szkoły wyższe organizują Targi Pracy i zapraszają pracodawców z branż związanych z kierunkami kształcenia studentów.
Podjęcie pracy w trakcie studiów pozwala nie tylko poszerzyć kwalifikacje i zdobytą wiedzę, ale przede wszystkim umożliwia znalezienie przyszłego miejsca pracy - po ukończeniu edukacji.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam