Jak korzystać z mowy ciała w kontaktach z innymi ludźmi?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Często nie doceniamy mowy ciała, a ma ona absolutne pierwszeństwo przed słowami. Sygnały wysyłane przez nasze ciała są odzwierciedleniem samopoczucia w danej sytuacji oraz nastawienia w stosunku do innych osób.

Jak właściwie korzystać z mowy ciała w kontaktach z innymi osobami? Oto wskazówki:

Oko w oko

Zawsze należy utrzymywać kontakt wzrokowy z innymi osobami - przede wszystkim po to, żeby podtrzymać rozmowę, ale też sprawdzić, czy odbiorcy słuchają o czym do nich mówimy. Zbyt intensywne wpatrywanie się (gapienie się) może tylko płoszyć ludzi. Warto więc ćwiczyć utrzymywanie kontaktu wzrokowego, choć na początku na pewno nie będzie to łatwe.

Z uśmiechem na twarzy

Nie można brać wszystkiego na poważnie i mieć ciągle pochmurną minę - od czasu do czasu trzeba się zrelaksować, uśmiechnąć i śmiać, kiedy ktoś mówi coś zabawnego. Zapoznając się z kimś, należy się delikatnie uśmiechnąć - uśmiech od ucha do ucha w takie sytuacji jest raczej niewskazany i może być odebrany jako fałsz. Grunt to pozytywne nastawienie i otwartość w stosunku do ludzi.

Kontrolowana bliskość

Lepiej nie podchodzić zbyt blisko do rozmówców - każdy ceni sobie osobistą przestrzeń, a naruszenie jej może wprawić człowieka w zakłopotanie i zdenerwowanie. Podobnie w przypadku nachylania się nad kimś - osoba zainteresowana rozmową powinna lekko pochylić się w stronę rozmówcy, ale już w przypadku zrelaksowania i pewności siebie - odchylić delikatnie do tyłu. Zbyt mocne wychylanie się może być odebrane jako wyraz trzymania się na dystans.

Odprężona sylwetka

Garbienie się, spięte ramiona, skrzyżowane ręce i nogi - to postawy świadczące o chęci odgrodzenia się od otoczenia. Należy więc siedzieć z wyprostowanymi plecami, trzymać ręce w pozycji otwartej, nieco podnieść i przesunąć do tyłu ramiona. Głowę należy unieśc lekko do góry (nie wpatrywać się cały czas w ziemię), a oczy skierować na horyzont. W żadnym wypadku nie powinno się dotykać twarzy, gdyż taki gest jest wyrazem zdenerwowania.

Ręce przy sobie!

Nadużywanie rąk może być bardzo rozpraszające, dlatego trzeba umieć nad nimi panować. Nie powinno się wykonywać nerwowych ruchów (wymachiwać rękami), stukać palcami w stół czy dotykać nimi twarzy. Można natomiast użyć rąk w przypadku chęci zakomunikowania lub podkreślenia czegoś ważnego.

Po co ten pośpiech?

Warto od czasu do czasu zwolnić tempo, i to w każdej sytuacji. Człowiek wykonujący wolniejsze ruchy, wolniej chodzący i tak samo reagujący, wydaje się być bardziej opanowany. Postępując w podobny sposób, można ograniczyć stres i poczuć się pewniejszym siebie.

Aby skutecznie korzystać z mowy ciała podczas kontaktów z innymi osobami, warto realizować powyższe punkty krok po kroku. W momencie opanowania jednego lub dwóch, można przejść do następnych zachowań. Efekty na pewno nie przyjdą od razu, ale nie można zrażać się pierwszymi niepowodzeniami - trzeba próbować aż do skutku.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady