Jak zorganizować piknik?
Przyszła wiosna i pogoda sprzyja wypadom za miasto. Robi się co raz cieplej, jest to więc idealna okazja do tego, aby w wolnym czasie zorganizować sobie piknik na świeżym powietrzu.
Można go urządzić praktycznie wszędzie: zarówno na łące, leśnej polanie, w parku czy nad jeziorem. We własnym ogródku lub miejscu do tego wyznaczonym można połączyć piknik z grillowaniem lub ogniskiem.
Zanim rozłożymy się na zielonej trawce musimy zastanowić się nad sposobem dotarcia na miejsce pikniku. Najlepszym środkiem transportu jest własny samochód lub rowery, jeśli jednak planujemy napić się wina lub piwa, najlepiej będzie jak dojedziemy autobusem albo taksówką.
Na piknik powinniśmy zabrać:
- Koc - ilość i wielkość musi być dostosowana do liczby uczestników imprezy. Mają one pomieścić wszystkie osoby, ale też przywieziony prze nie ekwipunek. Koce powinny być z grubszego materiału, aby siedzenie na nich było przyjemnością i zachęcało do dłuższego wypoczynku. Jeśli warunki na to pozwalają warto zabrać ze sobą kilka jaśków, chociażby z uwagi na dzieci.
- Kosz - nie ma większego znaczenia, czy będzie on wiklinowy czy też plastikowy. Oprócz jedzenia i napojów powinny znaleźć się w nim sztućce (przyda się jeden ostry nóż), talerzyki i kubeczki plastikowe, serwetki; ewentualnie korkociąg i otwieracz do butelek. Jeśli miejsce pikniku jest bardziej oddalone a na dworze jest gorąco, powinniśmy się zaopatrzyć w przenośną lodówkę lub torbę termoizolacyjną, bo dzięki nim przygotowane przez nas potrawy zachowają swoje walory smakowe.
- Jedzenie - na piknik nie zabieramy produktów szybko psujących lub roztapiających się, chyba że trzymamy je w przenośnej lodówce. Oprócz kanapek, tostów, bułeczek, kawałków pieczonego kurczaka lub gotowych dań na grilla, warto zabrać ze sobą świeże owoce (jabłka, winogrona czy truskawki). Na deser obok owoców świetnie spiszą się podane na zimno naleśniki ze słodkim nadzieniem z białego twarożku i malin bądź jagód. Porcja bitej śmietany z pewnością ucieszy najmłodszych uczestników pikniku. Kanapki i pieczone mięso a także owoce powinny być zawinięte w folię spożywczą lub ułożone w pojemnikach próżniowych.
- Napoje - najlepszym wyborem na piknik jest woda, soki, piwo i wino. To ostatnie idealnie pasuje do pieczonego kurczaka. Dzieciom przyrządzamy napój na bazie wody gazowanej i soku, który świetnie współgra ze wszystkimi potrawami a jednocześnie gasi pragnienie. Oczywiście warto mieć w zapasie butelkę wody gazowanej, niegazowanej i soku, bo wszystko zależy od tego co kto lubi.
- Apteczkę - zwykle jest na wyposażeniu każdego samochodu, ale jeśli mamy zamiar korzystać z innych środków transportu, warto o niej pamiętać. Oprócz apteczki należy zabrać ze sobą m.in.: krem z filtrami UV, preparat przeciw ukąszeniom owadów i chusteczki nawilżające.
- Radio lub odtwarzacz CD - fajnie posłuchać ulubionej muzyki, rozkładając się na miękkim kocyku; należy jednak pamiętać aby nie zakłócać spokoju innym piknikowiczom albo zwierzętom. Zbyt głośna muzyka może wywołać popłoch wśród leśnej zwierzyny. W miejscach publicznych staramy się jak najmniej hałasować.
- Akcesoria do gier i zabaw - szczególnie dzieci ucieszą się z tej propozycji, ale chyba nie tylko. Również dorośli chętnie zagrają w piłkę albo badmintona. Wszyscy mogą się natomiast świetnie bawić grając na kocyku w grę planszową, scrabble lub karty.
- Dodatki - wybierając się na piknik pod gołym niebem, nie możemy zapominać o rzeczach, które ochronią przed upałem i działaniem szkodliwych promieni słonecznych; a zatem czapki i okulary słoneczne obowiązkowe.
Na piknik wybieramy się w swobodnych, niekrępujących ubraniach i wygodnym obuwiu. Po zakończeniu imprezy pozostawiamy po sobie porządek, wyrzucając do kosza zużyte plastikowe naczynia i resztki pokarmu albo pakujemy je do foliowych worków i zabieramy ze sobą.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam