Jak zapobiec chorobie morskiej?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Choroba morska należy do grupy chorób lokomocyjnych, czyli kinetoz - objawia się zaburzeniami układu równowagi i orientacji. Może przydarzyć się każdemu - zarówno ludziom rozpoczynającym swoją przygodę z rejsami, jak i doświadczonym marynarzom.

Do najczęstszych objawów choroby morskiej należą: osłabienie, pocenie się oraz mdłości. Oddech staje się cięższy, twarz blednie, a chory czuje senność i często ziewa. Nasilający się ból oraz zawroty głowy mogą prowadzić do wymiotów.

Co robić, by zapobiec chorobie morskiej?

1. Przed rejsem warto porządnie się wyspać i zregenerować siły. Zmęczenie i słaba kondycja zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia choroby. Ważne jest, aby zjeść coś lekkiego (np.: tosty, płatki z mlekiem, owoce) i pić dużo niegazowanej wody oraz napojów bogatych w elektrolity. Przed podróżą, a także w trakcie jej trwania należy unikać spożywania tłustych i obfitych posiłków, napojów gazowanych, kawy i alkoholu.

2. Przed wejściem na pokład, warto zażyć witaminę B6 lub zjeść produkt z imbirem (np.: ciastko) - zarówno witamina jak i imbir zmniejszają nudności i zapobiegają wymiotom. Imbir dodatkowo absorbuje kwasy żołądkowe.

3. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby, nie należy wpadać w panikę - warto skupić uwagę na nieobciążającej czynności i zjeść coś, np.: jabłko lub banana. Podczas rejsu należy uzupełniać płyny w organizmie, zwłaszcza jeśli doszło do wymiotów.

4. Duży wpływ na samopoczucie ma dyskomfort termiczny, dlatego należy ubierać się stosownie do panujących warunków atmosferycznych. Zbyt ciepłe ubranie doprowadzi do nadmiernej potliwości, natomiast zbyt lekkie - do wychłodzenia organizmu. W obu przypadkach jest to pierwszy krok do wystąpienia choroby morskiej.

5. W trakcie "bujania" nie należy siedzieć w zamkniętej kabinie. Warto przebywać na pokładzie i oddychać świeżym powietrzem. Nie można zbyt intensywnie obserwować fal - lepiej skupić się na jednym stałym punkcie, np.: na chmurach lub horyzoncie.

6. W obawie przed wystąpieniem choroby morskiej, można zaopatrzyć się w specjalną opaskę na nadgarstek. Powoduje ona ucisk w miejscu wykorzystywanym przez akupunkturę (wewnętrzna strona ręki, kilka centymetrów powyżej nadgarstka). Miejsce to jest odpowiedzialne za nudności i wymioty - uciskając je, można zapobiec wystąpieniu tych objawów.

7. Warto mieć przy sobie leki przeciwwymiotne i przeciwhistaminowe. Najpopularniejszym środkiem jest Aviomarin, który hamuje wymioty. Ze środków do użytku zewnętrznego, można wypróbować specjalne plastry (dostępne w aptekach) wydzielające substancje podobne do tych, które znajdują się w lekach przeciwwymiotnych.

8. W przypadku nasilających się dolegliwości, najlepiej przespać najtrudniejszy moment podróży. Chcąc uciąć sobie drzemkę na pokładzie, należy położyć się wzdłuż (nigdy w poprzek!) kadłuba. 

Przeczuwając wystąpienie choroby morskiej, warto poprosić załogę statku o wskazanie miejsca, w którym wstrząsy i zafalowania są najmniej odczuwane.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady