Co warto zwiedzić w Gdańsku?
Gdańsk jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce. Możliwość aktywnego wypoczynku nad brzegiem Morza Bałtyckiego, liczne atrakcje przyrodnicze oraz wspaniałe zabytki, przyciągają turystów krajowych i zagranicznych.
Największe atrakcje turystyczne Gdańska:
Długi Targ - reprezentacyjna ulica, biegnąca przez środek Głównego Miasta. Jest przedłużeniem ul. Długiej, z którą tworzy tzw. Drogę Królewską. Pełni funkcję rynku, na terenie którego znajduje się wiele znakomitych budowli, m.in.: budynek Poczty ze zrekonstruowanym wnętrzem, Dom Ferberów, Lwi Zamek oraz Dom Schumanów z posągiem Zeusa na szczycie. Wspaniałe zabytki oraz liczne kawiarnie i puby przyciągają turystów, czyniąc z Długiego Targu ulubione miejsce spotkań.
Dwór Artusa - gmach usytuowany w samym centrum miasta, stanowił niegdyś miejsce spotkań kupców i ośrodek życia towarzyskiego. Obecnie wnętrze Dworu otwarte jest dla zwiedzających - w budynku funkcjonuje bowiem Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Na frontowej ścianie wisi tablica upamiętniająca 20. rocznicę zatknięcia polskiej flagi na Dworze Artusa przez żołnierzy 1 Polskie Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, jako symbol powrotu Gdańska do Polski.
Żuraw - najbardziej charakterystyczny zabytek, kojarzący się z Gdańskiem. Ogromny dźwig portowy, którego niegdyś używano do przeładunku i stawiania masztów na statkach; stanowi zarazem bramę miejską o nietypowej architekturze. Wewnątrz znajduje się zrekonstruowany i czynny mechanizm napędowy. Obecnie Żuraw stanowi oprawę dla ekspozycji zbiorów Centralnego Muzeum Morskiego. W przyległych do Żurawia budynkach, warto obejrzeć wystawę tradycyjnych łodzi wiosłowych i żaglowych z całego niemal świata.
Latarnia Morska - znajdująca się w Nowym Porcie, jedna z najpiękniejszych latarń Morza Bałtyckiego. Obecnie w jej wnętrzu można podziwiać historyczne urządzenia optyczne oraz wystawę latarnictwa morskiego; z jej szczytu natomiast (latarnia mierzy 27 metrów wysokości) - rozciąga się przepiękna panorama na port i Zatokę Gdańską.
Bazylika Konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku (Kościół Mariacki) - jest to największa ceglana świątynia w Polsce i w Europie. W jej wnętrzach znajduje się m.in.: bogato zdobiony ołtarz główny, kamienna Pieta, kopia tryptyku "Sąd Ostateczny" i słynny zegar astronomiczny. Bazylika mierzy 105 metrów długości i 27 metrów wysokości, zaś z ponad 70-metrowej wieży dzwonnej można podziwiać wspaniały widok na panoramę Gdańska. O monumentalności tego obiektu świadczy chociażby fakt, iż wewnątrz może zmieścić się ponad 25 tysięcy osób.
Pomnik Poległych Stoczniowców znajduje się na Placu Solidarności- są to trzy krzyże z kotwicami (symbolami nadziei), upamiętniające ofiary strajków robotniczych z Grudnia 1970 roku. Krzyże zostały wykonane ze stali nierdzewnej, przez samych stoczniowców i sięgają ponad 40 metrów wysokości.
Fontanna Neptuna - zlokalizowana jest na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa. Figura rzymskiego boga mórz i oceanów - Neptuna, zbudowana została w oparciu o łamaną linię, tzn. że przeznaczona jest do oglądania ze wszystkich stron. W drugiej połowie XVIII wieku wykonany został nowy basen oraz trzon fontanny. Otrzymała ona wówczas bogato zdobiony styl rokokowy. Uszkodzona w czasie II wojny światowej, została odrestaurowana i ponownie uruchomiona.
Złota Brama - łuk triumfalny o dwóch kondygnacjach kolumn, przez którego niegdyś wjeżdżały do Gdańska orszaki królewskie. Szczyty bramy zwieńczone są kamiennymi figurami symbolizującymi: pokój, wolność, zgodę, sprawiedliwość, sławę, bogactwo, roztropność i pobożność.
Katedra Oliwska - gotycka, trzynawowa sklepiona bazylika, która została wzniesiona w XIII w. Mierzy 107 metrów i jest najdłuższym kościołem w Polsce. Wewnątrz można podziwiać m.in.: barokowy ołtarz główny i 20 ołtarzy bocznych, rokokową kazalnicę oraz renesansowe portrety dobroczyńców klasztoru Cystersów. Ozdobą Katedry są organy z ruchomymi dekoracjami (gwiazdami, trąbami i dzwonkami aniołów).
Dom Uphagena - to rokokowo-klasycystyczna kamienica; niegdyś siedziba rajcy miejskiego i ławnika J. Uphagena. Dzisiaj mieści się w niej Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, z pełnym przepychu, charakterystycznym dla kamienicy mieszczańskiej, wyposażeniem. Zwiedzający mają możliwość przenieść się w czasy z końca XVIII w., spacerując po małej i wielkiej jadalni, pokoju muzycznym, kuchni i sieni Domu.
Miejski Ogród Zoologiczny - to idealna propozycja, zwłaszcza dla najmłodszych turystów. Na obszarze ok. 120 hektarów mieszkają zwierzęta, pochodzące ze wszystkich zakątków świata. Zoo w Oliwie pomaga również ginącym gatunkom - jako członek Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, może być uczestnikiem w wielu Europejskich Programach Hodowlanych dla ginących gatunków zwierząt. Gdańskie Zoo słynie przede wszystkim z największej w Europie hodowli kondorów wielkich. Do najciekawszych atrakcji ogrodu (poza zwierzętami) należą m.in.: przejażdżki konne, kolejka retro oraz park linowy "Małpi Jar".
Oprócz powyższych, warto wybrać się również do:
- Muzeum Narodowego,
- Muzeum Zegarów Wieżowych,
- Muzeum Archeologicznego,
- Galerii TRIADA,
- Gdańskiej Galerii Miejskiej,
- oraz Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam