Co warto zobaczyć we Lwowie?
![+](/i/comments.png)
![](/i/r50.gif)
Lwów to ważny ośrodek przemysłowy, a także centrum nauki i kultury polskiej na Ukrainie. Znajduje się tutaj cenny zespół obiektów zabytkowych, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Atrakcje turystyczne Lwowa:
Rynek
Centralny plac miast w kształcie prostokąta o wymiarach 142x129 m. Dookoła Rynku wznoszą się 44 kamienice w różnych stylach, a jego narożnikach znajdują się studnie-fontanny z XIX wieku, przedstawiające postacie: Diany, Amfitryty, Neptuna i Adonisa. W 1998 roku Rynek wraz ze starówką został wpisany na listę UNESCO.
Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej
Jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Niezwykłe dzieło sztuki architektonicznej, ale też rzeźby i malarstwa - reprezentuje eklektyzm w sztuce. Gmach Teatru zajmuje powierzchnię 3000 m2 i ma kształt prostopadłościanu. Największe rzeźby przedstawiają Poezję i Muzykę, Sławę i Fortunę oraz Komedie i Tragedię. Autorami figur na attyce są m.in.: Julian Markowski, Tadeusz Wiśniowiecki oraz Antoni Popiel.
Państwowy Uniwersytet im. Iwana Franka
Założony w 1661 roku jako Akademia Lwowska, był jednym z najstarszych w Europie Wschodniej i czwartym najstarszym uniwersytetem założonym na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Obecnie jest jednym z największych ukraińskich uniwersytetów państwowych.
Sobór św. Jura
Początki katedralnej cerkwi archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego sięgają XIII wieku. Obok świątyni wznosi się niewielki pałac arcybiskupów grekokatolickich i dzwonnica z najstarszym lwowskim dzwonem. Całość stanowi malowniczy, widoczny z daleka zespół architektoniczny.
Arsenał, muzeum starożytnej broni
W Arsenale znajdują się próbki starożytnej broni z ponad 30 krajów na całym świecie - przedstawione są wszystkie główne gatunki broni: biała, palna, miotana oraz przedmioty ochronne. Wystawa ułożona jest w porządku chronologicznym, według rodzaju i lokalizacji produkcji broni. Wiele przedmiotów zdobią kamienie i metale szlachetne, a także perły, korale, kość słoniowa i macica perłowa. Muzeum starożytnej broni jest unikalnym zabytkiem.
Katedra Ormiańska p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytkowych kościołów Lwowa - należy do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Katedra składa się z trzech części: średniowiecznego prezbiterium zbudowanego w stylu wschodnioormiańskim, starszej części nawy głównej zbudowanej w stylu renesansowym oraz modernistycznej części nawy głównej z małą kopułą pokrytą mozaiką o motywach wschodnich.
Katedra Łacińska
Trójnawowy gmach w stylu gotyckim o długości 67 m i szerokości 23 m, zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Dookoła Katedry wznoszą się kaplice, z których najbogatszą pod względem artystycznym jest Kaplica Kampianów - to najcenniejszy zabytek późnego renesansu we Lwowie. Wewnątrz Kaplicy, na ścianach umieszczone są rzeźby z popiersiami Kampianów, na renesansowym ołtarzu znajduje się obraz Chrystusa, a w bocznych niszach figury św. Piotra i Pawła. Kopułę Kaplicy pokrywają freski, a zewnętrzną ścianę zdobią piękne kamienne płaskorzeźby.
Klasztor Dominikanów
Położony przy placu Muzealnym, zabytek architektury o znaczeniu krajowym jest jednym z najwspanialszych barokowych zabytków Lwowa. W jego architekturze zachowały się elementy gotyckie, a w murach Klasztoru znajduje się Muzeum Religii z cennymi kolekcjami ikon, starodruków i judaików.
Kamienica Królewska
Została zbudowana w 1580 roku. Jej wejście zdobi bogaty portal, wewnątrz znajduje się arkadowy dziedziniec, a elewację wieńczy attyka, w której umieszczono figury przedstawiające postać króla w koronie i orszak zbrojnych rycerzy. Kiedyś mieściło się tutaj Muzeum Narodowe im. Króla Jana III, dzisiaj można zwiedzać Muzeum Historyczne.
Dworzec Główny
Elektryczny dworzec kolejowy wzniesiono na przełomie XIX i XX wieku. Fasada budowli posiada neorenesansowo-secesyjną stylistykę, zdobi ją przeszklony dach arkadowy. W niszach, po obu stronach wejścia głównego znajdują się dwa alegoryczne posągi: Handel i Przemysł, a nad portalem - rzeźby symbolizujące Lwów oraz kolej. Jest to najdoskonalsza konstrukcja inżynierska epoki secesji, a także najważniejszy punkt komunikacyjny miasta.
Kopiec Unii Lubelskiej - Wysoki Zamek
Kopiec został wzniesiony z okazji trzechsetnej rocznicy Unii Lubelskiej. W dniu wmurowania kamienia węgielnego, sypano tam ziemię ze wszystkich stron Polski, a nawet z grobów Mickiewicza i Słowackiego. Ze szczytu Kopca roztacza się wspaniała panorama na miasto i okolicę.
Cmentarz Łyczakowski
Jest to najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa. Położny na malowniczych wzgórzach specjalnie zaprojektowanego drzewostanu, został założony pod koniec XVII wieku i do dziś jest jedną z najstarszych nekropolii w Europie. Na Cmentarzu pochowani są wybitni, zasłużeni dla Polski ludzie kultury, nauki i polityki. Znajduje się tu również wiele nagrobków o wysokiej wartości artystycznej z alegorycznymi postaciami i wizerunkami zmarłych, a także kaplice, kolumny i obeliski w różnych stylach architektonicznych.
Cmentarz Obrońców Lwowa
Jest to niezależna część Cmentarza Łyczakowskiego, na której znajdują się mogiły uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej. Nazywany jest również Cmentarzem Orląt, bo wśród pochowanych tam żołnierzy, większość to Orlęta lwowskie (czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja).
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam