Ubezpieczenie bagażu przed podróżą - co warto wiedzieć?
Aby wycieczka była w pełni udana, warto pomyśleć o ubezpieczeniu bagażu. Jeśli więc mamy w planach podróż, nieważne jak długą, powinniśmy zabezpieczyć bagaż od skutków nieszczęśliwych wypadków i zdarzeń losowych typu kradzież, pożar czy trzęsienie ziemi.
CO STANOWI BAGAŻ PODRÓŻNY?
Według towarzystw ubezpieczeniowych, bagaż stanowią przedmioty osobistego użytku, które zwykle zabierane są w podróż. Należą do nich:
- ubrania i buty,
- środki higieniczne,
- książki,
- zegarki i okulary,
- oraz pojedyncze przedmioty przewożone jako upominki.
Są to rzeczy stanowiące własność ubezpieczonego lub znajdujące się w jego posiadaniu. Oznacza to, że mogą być udostępniane do czasowego użytkowania, z tym że turysta musi posiadać dokument potwierdzający ich wypożyczenie. W niektórych zakładach ubezpieczeniowych można też liczyć na ochronę sprzętu elektronicznego; nie zdarza się to jednak w przypadku wykupienia podstawowej wersji ubezpieczenia.
ZAKRES UBEZPIECZENIA
W podstawowym zakresie ubezpieczenia, bagaż podróżny objęty jest ochroną na wypadek utraty, zniszczenia bądź uszkodzenia na skutek:
- Zdarzeń losowych (np.: pożar, powódź, trzęsienie ziemi, gradobicie, huragan, uderzenie pioruna, lawina, wybuch wulkanu, upadek statku powietrznego, zapadanie się bądź usuwanie się ziemi, itp.);
- Akcji ratowniczej prowadzonej w związku z wyżej wymienionymi zdarzeniami;
- Udokumentowanego rabunku lub kradzieży z włamaniem;
- Wypadku bądź katastrofy środka komunikacji lądowej, morskiej lub powietrznej;
- Nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku, w wyniku których turysta nie ma możliwości zabezpieczenia swojego bagażu.
Bagaż zostanie objęty ochroną ubezpieczeniową, jeśli:
- będzie się znajdować bezpośrednio pod opieką turysty,
- zostanie powierzony zawodowemu przewoźnikowi do przewozu na podstawie odpowiedniego dokumentu,
- zostanie oddany za pokwitowaniem do przechowalni bagażu,
- będzie pozostawiony w zamkniętym na zamek, indywidualnym pomieszczeniu bagażowym na dworcu, w hotelu bądź w porcie lotniczym,
- będzie pozostawiony w zamkniętym na zamek bagażniku samochodu,
- będzie pozostawiony w zamkniętej na zamek przyczepie kempingowej lub w kabinie jednostki pływającej (ta opcja dostępna jest w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych).
Ubezpieczeniem nie będą objęte m.in.:
- pieniądze i papiery wartościowe, karty płatnicze, bony oszczędnościowe a także bilety na przejazdy środkami komunikacji,
- dokumenty i rękopisy,
- dzieła sztuki i zbiory kolekcjonerskie,
- złoto, srebro i platyna w sztabach lub w złomie,
- broń oraz trofea myśliwskie,
- sprzęt pływacki i narciarski,
- części zamienne do samochodów oraz paliwo,
- przedmioty w ilościach wskazujących na przeznaczenie handlowe,
- sprzęt komputerowy, gry, programy i dane na wszelkiego rodzaju nośnikach,
- namioty, itp.
WAŻNE! W przypadku zaginięcia bądź kradzieży bagażu, należy niezwłocznie zawiadomić policję lub przynajmniej kierownictwo hotelu a także uzyskać potwierdzenie zgłoszenia tego faktu. Często firmy ubezpieczeniowe wymagają, aby taki dokument zawierał dokładną listę utraconych przedmiotów, z podaniem ich rodzaju, ilości oraz wartości - to podstawa w dochodzeniu odszkodowania.
Warto ubezpieczyć bagaż, aby cieszyć się spokojnym wypoczynkiem. Najlepszą i niezawodną jednak ochroną jest własna przezorność - nie należy pozostawiać swoich rzeczy bez opieki, zwłaszcza w nieznanych miejscach.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam