Jak dostać zwrot VAT z zagranicy?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Złożone przepisy prawne mogą sprawić, iż zwrot podatku zagranicznego będzie procedurą czasochłonną i skomplikowaną, dlatego warto zgłosić się do firmy wyspecjalizowanej w dziedzinie odzyskiwania podatku VAT z zagranicy.

Zakupy za granicą a zwrot podatku VAT

Możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT zapłaconego w państwie członkowskim przez firmę z innego kraju UE określa Dyrektywa Rady 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 roku.

Procedura zwrotu podatku jest wszczynana na wniosek podatnika poprzez złożenie formularza VAT-REF do właściwego zagranicznego Urzędu Skarbowego za pośrednictwem właściwego dla wnioskodawcy polskiego Urzędu Skarbowego.

Formularze składa się do 30 września następującego po roku, w którym wnioskodawca nabył prawo do zwrotu podatku zapłaconego za granicą.

We wniosku powinny być ujęte wszystkie zakupione towary i usługi za granicą. Podstawą otrzymania zwrotu podatku są oryginalne faktury i paragony wystawione zgodnie z wytycznymi poszczególnych państw oraz zaświadczenie o byciu podatnikiem VAT w Polsce.

Zagraniczny podatek VAT można odzyskać za wydatki poniesione m.in:

  • na zakup środka transportu,
  • na zakup firmowego wyposażenia,
  • na opłaty związane z transportem (paliwo, autostrady, naprawy),
  • na noclegi pracowników (muszą być właściwie udokumentowane),
  • na opłaty związane z wystawami, targami i konferencjami.

Zwrot zagranicznego podatku VAT nie przysługuje za zakup:

  • artykułów spożywczych i napojów,
  • papierosów i alkoholi.

Zagraniczny podatek VAT może odzyskać każda polska firma, która nie ma siedziby ani nie prowadzi działalności gospodarczej w innym państwie. Musi być zarejestrowana w Polsce dla celów podatku VAT i posiadać siedzibę na terenie naszego kraju. Towary i usługi zakupione za granicą jak i zapłacony za nie podatek VAT, muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wnioskodawca otrzymuje zwrot podatku VAT na swój (firmowy) rachunek bankowy po rozpatrzeniu wniosku i wydaniu decyzji przez zagraniczny Urząd Skarbowy, który dokonuje przelewu.

Zwrot zagranicznego podatku VAT jest zależny od kraju, do którego podatnik wnioskuje. Nie mniej jednak zagraniczny Urząd Skarbowy powinien zwrócić podatek w terminie do 6 miesięcy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady