Jak nauczyć się śpiewać?
Aby nauczyć się śpiewać potrzebne są chęci, zaangażowanie i wytrwałość. Poniżej przedstawiamy wskazówki dla tych, których marzeniem jest zrobienie kariery wokalnej.
Trochę teorii
W początkowym etapie nauki śpiewania, warto dowiedzieć się czym w ogóle jest śpiewanie i w jaki sposób powinno się nad nim pracować. Oprócz tego ważna jest znajomość własnego aparatu wokalnego a mianowicie jego budowa i funkcjonowanie. Warto poczytać sobie poradniki muzyczne, których mnóstwo chociażby w Internecie i zgłębić wiedzę na temat sztuki śpiewania.
Własne nagrania
Nagrywanie siebie to jeden z elementów treningu, który jest niezbędny w nauce śpiewania. Śpiewając na żywo swój głos słyszy się nieco inaczej niż słyszą go inni, zatem wsłuchując się we własne nagranie można być jednocześnie odbiorcą i krytykiem swojego wykonania. Dzięki temu można usłyszeć utwór tak, jak słyszą go właśnie ci wszyscy pozostali ludzi słuchający nagranie. Oczywiste jest, że każda z tych osób ma inny słuch i inaczej je odbierze, jednak nie o to tu najbardziej chodzi. Ważne jest, że podczas odsłuchiwania nagrania, można samemu obiektywnie ocenić jakość swojego śpiewania i dowiedzieć się, nad czym należy jeszcze popracować.
Pomocne mogą być do tego gry karaoke na PlayStation - np. Sing Star, umożliwiające m.in. nagrywanie własnego wykonania, ćwiczenia śpiewania do teledysku wraz ze znajomymi, a także w sieci. Po każdym występie otrzymujemy punkty i jesteśmy tym samym klasyfikowani do jednej z kategorii, np. Sing Star, Wielka gwiazda, Przełom, Początkująca gwiazdka itp.
Ćwiczenie oddechu
Śpiewając, często przywiązuje się zbyt wiele uwagi do prawidłowego oddychania (zazwyczaj ma to miejsce tylko na początku nauki). Oddychanie jest bardzo ważne i trzeba je ćwiczyć - co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, jednak podczas samego śpiewania nie można skupiać się wyłącznie na nim. Często, osoby uczące się śpiewać skupiają się tylko na prawidłowym oddychaniu i nie mogą się skoncentrować na własnym utworze; zapominają wówczas słowa czy też niewłaściwie interpretują utwór. Zanim więc zacznie się śpiewać, należy popracować nad oddechem i nie myśleć o nim podczas śpiewania.
Klasyka lub rozrywka
Warto pamiętać, że głos ćwiczony pod kątem wokalu klasycznego jest ustawiony całkiem inaczej niż w przypadku śpiewu rozrywkowego. I odwrotnie, bardzo trudno śpiewać jeśli do tej pory wykonywało się tylko utwory rozrywkowe. Aby ustawić głos na nowo, potrzebna jest przede wszystkim silna wola i pracowitość, a także pomoc dobrego nauczyciela.
Nauka pod okiem profesjonalisty
Można nauczyć się samemu śpiewać, ale nie ma wówczas pewności co do rzetelności i profesjonalności nabytego warsztatu. Warto więc zmobilizować siły i poszukać w swojej okolicy dobrej szkoły wokalnej, w której zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę. Emisja głosu i interpretacja tekstu to tylko niektóre z artystyczno-wokalnych umiejętności, jakie trzeba będzie nabyć - odpowiednia szkoła na pewno w tym pomoże. Należy jednak uważać, bo studia wokalne mogą przytłoczyć wiedzą albo nałożyć pewne ogólnie przyjęte schematy. A w śpiewaniu ważniejsza od wiedzy książkowej jest naturalność, prawdziwość i kreatywność.
Śpiewać każdy może
Edukacja muzyczna kończy się zwykle wraz z ukończeniem szkoły podstawowej, dlatego też sfera wokalna pozostaje niedorozwinięta. Nie można więc rezygnować i porzucać śpiewu zbyt szybko; jeśli powiedziało się A, trzeba powiedzieć B! Owszem, talent ma bardzo duże znaczenie, ale nie jest jedynym warunkiem koniecznym do wykształcenia prawidłowych umiejętności związanych z emisją głosu. Warto mieć marzenia i rozwijać swoje pasje.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam