Jak zdać egzamin na prawo jazdy - praktyczne rady

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Uzyskanie prawa jazdy to ważne, ale też niezwykle stresujące wydarzenie w życiu człowieka. Nerwy towarzyszące podczas egzaminu związane są najczęściej z brakiem pewności siebie i co za tym idzie, z niedostatecznym przygotowaniem do jazdy. Podpowiadamy jak postępować, aby zdać egzamin za pierwszym razem.

Egzamin państwowy złożony jest z dwóch części (teoretycznej i praktycznej). Wiedzę teoretyczną sprawdza się za pomocą testów wielokrotnego wyboru (1, 2 lub 3 odpowiedzi mogą być prawidłowe), należy odpowiedzieć na 18 pytań w ciągu 25 minut. Warto pamiętać, że niektóre pytania mogą być podchwytliwe, dlatego trzeba je uważnie czytać. Część teoretyczną większość osób zdaje zazwyczaj za pierwszym podejściem.

Po zaliczeniu teorii odbywa się egzamin praktyczny, który polega na prawidłowym wykonaniu określonych zadań na placu manewrowym a następnie na prawidłowym wykonaniu programu egzaminacyjnego w ruchu drogowym.

Część praktyczna składa się z kilku etapów. Na początek wiedza techniczna, np.: wskazanie i ewentualne przedstawienie zbiorników na płyny eksploatacyjne, opis poszczególnych świateł, itp. Kolejny krok - po wejściu do samochodu należy pamiętać o ustawieniu lusterek, fotela i zagłówka. Fotel powinie być tak ustawiony, aby można było prawidłowo i wygodnie prowadzić samochód. Pozycja "na szybie" lub "na półleżąco" może jedynie świadczyć o nieprofesjonalnym wyszkoleniu kursanta. W dalszej kolejności należy sprawdzić widoczność i przed przystąpieniem do jazdy pamiętać o włączeniu świateł a także zapięciu pasów bezpieczeństwa.

Po wykonaniu powyższych czynności można przystąpić do egzaminu. Przed rozpoczęciem manewrowania należy włączyć silnik i opuścić dźwignię hamulca ręcznego.

Na placu manewrowym należy prawidłowo wykonać poszczególne zadania, m.in.: przejechać pas ruchu do przodu i do tyłu czy ruszyć pod górkę z użyciem hamulca ręcznego. Jeśli kursant prawidłowo wykona wszystkie polecenia egzaminatora, będzie mógł wyjechać na miasto.

W trakcie egzaminu, podczas wykonywania manewrów w ruchu drogowym obowiązują następujące zasady:

  • utrzymywanie stałej prędkości - płynna jazda i hamowanie;
  • stosowanie się do znaków drogowych (poziomych i pionowych) oraz sygnalizacji świetlnej - nieprzejeżdżanie na pomarańczowym świetle;
  • ustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na wyznaczonym dla nich miejscu - niewyprzedzanie na przejściu dla pieszych;
  • sygnalizowanie zamiaru skrętu i zmiany pasa ruchu;
  • zatrzymanie się przed znakiem STOP;
  • zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami;
  • obserwowanie innych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych i rowerzystów;
  • zachowanie spokoju - maksymalne skupienie i myślenie o tym, co dzieje się na drodze.

Podczas egzaminu na mieście należy uważnie słuchać poleceń egzaminatora, którego obowiązkiem jest wyraźne i odpowiednio wczesne informowanie o planowanych manewrach. Polecenia przez niego wydawane muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Po zakończeniu egzaminu w ruchu drogowym należy powrócić do ośrodka egzaminacyjnego, zaparkować samochód, wyłączyć silnik, zgasić światła i rozpiąć pasy bezpieczeństwa.

Egzamin może zostać też zakończony przed czasem, jeśli zdający nie panuje w wystarczającym stopniu nad pojazdem lub jazda zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Może to również nastąpić na wniosek osoby zdającej egzamin.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~arczi | 2013-02-27 17:37
"Po zakończeniu egzaminu w ruchu drogowym należy powrócić do ośrodka egzaminacyjnego, zaparkować samochód, wyłączyć silnik, zgasić światła i rozpiąć pasy bezpieczeństwa."

Dlaczego porady pisze ktos kto nie ma o tym wystarczajacego pojecia? Poprawna kolejnosc to "zgasic swiatla, wylaczyc silnik" a nie odwrotnie.

Najnowsze porady