Które składniki kosmetyków szkodzą?
Znajdują się w różnych produktach - kremach, mydłach, szamponach, żelach i balsamach do ciała. Oto lista szkodliwych substancji, których należy unikać kupując kosmetyki.
Formaldehyd (Tosylamide/Formaldehyde Resin)
Można go znaleźć w lakierach do paznokci. Jest dodawany do kosmetyków, by zabezpieczyć je przed zepsuciem. Formaldehyd należy do czynników uczulających i może powodować wysypki oraz egzemy na całym ciele.
Tea (Trihanolamina)
Stosuje się ją w kosmetykach w celu dostosowania do indywidualnych potrzeb pH preparatu. Tea może powodować uczulenia, a nawet ciężkie uszkodzenia skóry.
Triclosan
Działa antybakteryjnie i występuje głównie w pastach do zębów, mydłach oraz kosmetykach antytrądzikowych. Na skutek połączenia z wodą chlorowaną, triclosan powoduje powstanie chloroformu - substancji rakotwórczej.
Azotan srebra
Należy do substancji żrących - powoduje wypadanie rzęs i problemy ze wzrokiem. Najczęściej można go spotkać w tuszach do rzęs i odżywkach do brwi.
Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
Wysusza skórę, wywołuje rumień, podrażnia oczy, przyczynia się do wypadania włosów. SLS występuje głównie w szamponach, mydłach i żelach pod prysznic.
Sole Aluminium (Aluminium Chloride/Aluminum Stearate)
Zatykają kanały potowe, co grozi zapaleniem gruczołów potowych i łojowych. Substancja ta najczęściej występuje w dezodorantach.
Hydrochinon
Podrażnia oczy, drogi oddechowe i skórę. Może powodować egzemy. Hydrochinon to główny składnik farb do włosów.
Środki zapachowe i barwnikowe (Musk Ketone/Musk Xylene)
Powodują alergie i problemy z systemem nerwowym. Mogą uszkadzać komórki wątroby, a nawet powodować raka. Środki te występują w produktach do mycia i pielęgnacji ciała, a także w farbach do włosów.
Talk
Jest składnikiem pudru, cieni do powiek i kredek do oczu. Może powodować rozedmę płuc, a nawet raka.
Ponadto, należy unikać kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi, które w swym składzie zawierają: 4-Methylbenzylidencamphor, 3-Benzylidencamphor, Benzophenone-3 (Oxybenzon), Octyl-Methoxycinnamate, Homosalate, Octyl-Dimethyl-Para-Amino-Benzoic-Acid. Alternatywą dla nich są filtry mineralne: Titanium Dioxide, Zinc Dioxide.
Do produkcji chusteczek czyszczących dla dorosłych używa się m.in.: Methylparabenu C8H8O3. Z kolei szampony dla dzieci zawierają kancerogenny dioksan. Przesuszenie skóry i trądzik może wywoływać składnik o nazwie Imidazolidinyl urea. Natomiast Polyethylene Glycol (PEG) zatyka pory, wywołuje świąd i pokrzywkę. Inną niebezpieczną substancją jest DMDM Hydantion - zaburza gospodarkę hormonalną i wywołuje nadmierne owłosienie, może też powodować raka.
Przed zakupem jakiegokolwiek kosmetyku, zawsze należy przeczytać etykietę z informacjami o produkcie. Dla bezpieczeństwa, warto zaopatrywać się w sklepach z produktami ekologicznymi.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam