Jak poradzić sobie z zazdroscią?
Zazdrość często jest poważnym problemem który w skrajnych wypadkach może wymagać konsultacji z psychologiem.
Przyczyny zazdrości mogą być różne, wśród których jest rzeczywiste zachowanie partnera dające powody do posądzania go np. o zdradę.
Jeżeli często odczuwamy zazdrość w stosunku do partnera warto zastanowić się:
- w jakich sytuacjach mamy okazje odczuwać zazdrość o partnerach, co jest bezpośrednią przyczyną?
- czy istnieją rzeczywiste przesłanki aby podejrzewać partnera o nieuczciwość, czy są powody abyśmy byli zaniepokojeni?
- jakie mogą być źródła naszej zazdrości?
Zazdrość często jest wynikiem niskiego poczucia własnej wartości i lęku/obawy przed byciem oszukanym lub porzuconym. Inne źródła to m.in. brak zaufania związany z doświadczeniami z przeszłości oraz skłonności do przesadnego kontrolowania innych.
Dlatego ważne jest, żeby czuć się dobrze z sobą samym - mieć swoje własne życie i poczucie własnej wartości - tak aby nie było to w pełni uzależnione od istnienia tej drugiej osoby. Z pewnością ułatwi to nam okazywanie zaufania i radzenie sobie z negatywnymi uczuciami.
Dobrym zwyczajem jest także zakładanie dobrej woli partnera. Wiele osób ma skłonność do zakładania najgorszego, a pracująca wyobraźnia pobudzona emocjami może powodować niekontrolowane wybuchy podobne do tych, jakby dana sytuacja miała miejsce w rzeczywistości.
Pierwszym krokiem do zaufania jest zakładanie dobrej woli partnera i nie pozwalanie sobie na wycieczki wyobraźni w najczarniejsze scenariusze.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam