Jak szybko wytrzeźwieć po spożyciu alkoholu?
Przekrwione i podpuchnięte oczy, mdłości oraz zawroty głowy to najczęstsze objawy pojawiające się po spożyciu alkoholu. Tym gorsze, jeśli trzeba szybko wytrzeźwieć i pewnie stanąć na nogach. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na przezwyciężenie, w niedługim czasie, fatalnego samopoczucia.
Nie dopuść do odwodnienia organizmu
Solidna ilość wody niegazowanej pomoże wypłukać alkohol z Twojego organizmu. Pij tyle wody, ile alkoholu spożyłeś, np.: po 3 piwach, wypij 3 szklanki wody - już po pierwszej odzyskasz jasność umysłu. Dobrym rozwiązaniem jest są napoje izotoniczne dla sportowców - one jeszcze szybciej przywracają równowagę elektrolityczną. Możesz również wspomagać się sokiem cytrynowym lub pomarańczowym (zawarta w owocach fruktoza przyspiesza spalanie alkoholu w organizmie), a także gorzką herbatą, która łagodzi dolegliwości żołądkowe.
Wypróbuj moc octu
To niezwykle skuteczna, choć niezbyt smaczna metoda. Szklanka octu postawi Cię na nogi bez względu na to, jak dużo alkoholu wypiłeś. Aby złagodzić ostry smak octu, dodaj cukru.
Weź orzeźwiający prysznic
Zimna woda szybciej wyrwie Cię z alkoholowego otępienia. Wystarczy naprawdę kilka minut pod prysznicem, abyś poczuł się o wiele lepiej.
Pokonaj ból głowy
Jeśli nie jesteś w stanie przełknąć nic stałego, sięgnij po rozpuszczalne tabletki, np.: Ibuprofen. Unikaj środków zawierających paracetamol, gdyż dodatkowo obciążają wątrobę. Całkiem rozsądne jest zażywanie magnezu - pomoże Ci pozbierać myśli i zmniejszy drżenie kończyn.
Nie powstrzymuj wymiotów
Po spożyciu alkoholu zwykle pojawiają się nieprzyjemne nudności. Pamiętaj jednak, że wymioty są naturalną reakcją obronną organizmu i pewną formą oczyszczania. Nie powstrzymuj ich w żaden sposób, a nawet próbuj specjalnie je wywołać. Pamiętaj przy tym o piciu dużej ilości wody, aby złagodzić odczucie zgagi i palenia w żołądku oraz jamie ustnej.
Odżywiaj się rozsądnie
Kiedy nudności przestaną Cię męczyć, postaraj się zjeść jakiś lekki posiłek (pomogą produkty bogate w proteiny i węglowodany). Dobrym rozwiązaniem jest także rosół, lecz jeśli nie masz akurat gotowego, wystarczy zwykła jajecznica - posól ją tylko, aby zatrzymać wodę w organizmie.
Ruszaj się jak najwięcej
Zmuś się do tego, aby wykonać kilka prostych ćwiczeń rękami i nogami. Ruszając się, pobudzisz cały organizm do pracy. Ćwiczenia fizyczne spowodują lepsze krążenie, a to z kolei przyspieszy proces regeneracji.
Wyjdź na zewnątrz
Krótki spacer na świeżym powietrzu albo chociaż wyjście na balkon, mogą być dla Ciebie zbawienne. Pamiętaj - im chłodniej, tym lepiej.
Zadbaj o przyjemny oddech
Jeśli pomimo starannego wyszorowania zębów, nadal towarzyszy Ci nieprzyjemny zapach z ust, wypij dwie szklanki soku z czerwonych grejpfrutów. Owoce te zawierają substancję, która wzmaga wydzielanie przez wątrobę enzymów metabolizujących alkohol - im szybciej zostanie on rozłożony, tym prędzej pozbędziesz się brzydkiego oddechu.
UWAGA: Aczkolwiek powyższe metody mogą poprawić Twoje funkcjonowanie po spożyciu, to nie usuną wszystkich efektów spożycia. Można je stosować doraźnie i na własną odpowiedzialność, jeżeli okoliczności nas do tego zmuszą. Stanowczo odradzamy prowadzenie pojazdów oraz wykonywanie innych czynności, które nie są zalecane po spożyciu alkoholu. Zalecamy także zachowanie umiaru w spożciu samego alkoholu.
Jeśli na wytrzeźwienie masz więcej czasu niż godzina czy dwie, spróbuj się położyć i zasnąć. Nic tak nie regeneruje organizmu, jak spokojny błogi sen.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam