Dobry smak na pęczki, czyli pora na szparagi!

Sfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Smak w trzech kolorach

Żebyśmy mogli cieszyć się wybornym smakiem szparagów, ważny jest nasz pierwszy krok, czyli ich właściwy wybór. W sklepie lub na sprawdzonym targowisku – sięgnijmy tylko po te, których główki są zamknięte. Ścięte końce warzyw powinny być wilgotne, a pędy połyskujące i  sprężyste. Szparagi występują w trzech kolorach – każdy rodzaj ma nieco inny smak oraz wymaga innego sposobu przygotowania. Białe szparagi są bardziej włókniste od zielonych, dlatego trzeba je obrać. Sprawdzą się więc te o średniej grubości, nie cienkie. Zielone szparagi są natomiast delikatniejsze w smaku, a fioletowe mają intensywny zapach i są najsłodsze. 

Na ostrzu noża

Białe szparagi najpierw myjemy, a następnie obieramy, pomijając główki. Możemy użyć obieraczki do warzyw lub zwykłego nożyka. Obieranie zaczynamy pod główką i kierujemy się w dół, usuwając wszystkie włókna. Musimy odciąć również zdrewniałe końcówki. Świeże szparagi wymagają usunięcia niewielkiej części – ok. 2 cm. Im warzywa są starsze, tym większą część końcówki trzeba odciąć. Przygotowanie zielonych szparagów jest jeszcze prostsze. Nie trzeba ich obierać, wystarczy tylko odciąć zdrewniałe końcówki. Możemy posłużyć się prostym trickiem – wystarczy wygiąć szparag, a końcówka sama złamie się we właściwym miejscu.

Czas na gotowanie

Do przyrządzenia szparagów potrzebujemy wysokiego i wąskiego garnka. Możemy również pokusić się o kupno specjalnego naczynia do ich gotowania. Takie garnki mają idealną formę oraz sitko ułatwiające wyciągnięcie ich z wody. Szparagi podczas gotowania powinny być ułożone pionowo, a ich główki powinny znajdować się powyżej linii wody – miękną najszybciej, więc gotowanie ich na parze w zupełności wystarczy. By utrzymywały się w tej pozycji, można je związać nitką. Gotując zielone szparagi wodę należy posolić. Można dodać również odrobinę cukru i mleka. Szparagi powinny gotować się na średnim ogniu, pod przykryciem. Zielone będą gotowe po około 8, a białe po  10-15 minutach. Łatwo je przegotować, dlatego najlepiej jest sprawdzać ich stan widelcem – nie mogą być zbyt miękkie. Po ugotowaniu powinny mieć wciąż intensywny kolor, być jędrne i chrupiące. 

Szparagi są bardzo wdzięcznymi warzywami. Można przygotowywać je na wiele sposobów – piekąc w piekarniku, grillując, czy gotując na parze. Można również wyczarować z nich wiele dań bez konieczności spędzania połowy dnia w kuchni. Szparagi stanowią wyśmienity dodatek do pizz, tart, zapiekanek, omletów, sałatek, makaronów. Dobrze sprawdzają się również jako przekąski czy przystawki – wystarczą odpowiednie dodatki. – Świetnie smakują w towarzystwie sosów, na przykład serowego – dodaje Urszula Giża, ekspert marki Tarsmak. Pamiętajmy, że szparagi oprócz atrakcyjnego smaku i wyglądu, mają wiele wartości odżywczych, dlatego korzystajmy z sezonu i urozmaićmy nimi nasze menu. Możemy sięgać po nie o każdej porze dnia – sprawdzą się jako dodatek do omleta na śniadanie czy zapiekanki na obiad, ale również podczas kolacji – jako afrodyzjaki z pewnością rozbudzą apetyt na  romantyczny letni wieczór!

TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady